Гражданите в Гърция разполагат с пъти по-големи суми от българите. Въпреки кризата и намаляването на доходите в южната ни съседка вече няколко поредни години, хората там взимат огромни за нашия стандарт суми на година.
Така през 2013 г. средният годишен доход на един грък е възлизал на 8 879 евро, според данни на тяхната агенция по приходите. Обърнато в лева по официалния курс това прави 17 366 лв. Което пък е близо 3.5 пъти повече от средния доход на един българин. Според официалните данни на Националния статистически институт (НСИ), през по-миналата година средният годишен доход на едно лице у нас възлиза на 5 094 лв. В същото време обаче приходите на българите продължават да намаляват. Според данните за 2014 г. на един човек у нас вече са се падали средно по 5 018 лв. на година.
От данните излиза и че средностатистическият българин е дори по-беден от социално слабия грък. Според статистиката в южната ни съседка прагът на бедност там е 4 068 евро или 7 956 лв. Което означава, че през 2013 г. грък на прага на бедността разполага с 60% повече пари от средностатистическият българин.
У нас основният източник на доходи са заплатите и пенсиите, показват данните на НСИ за 2014 г. Значително по-малко средства печелят нашенци от предприемачество, отдаване на имот под наем, домашно стопанство и т.н. Работната заплата води като дял и осигурява над 54% от средния общ доход. На второ място са пенсиите, които имат дял от близо 26 на сто от приходите. По останалите пера предприемачеството води, макар и с малък процент – 6.5. След него идват доходите извън работна заплата – 3.5%. От статистиката става ясно и че българите получават повече средства от социални помощи спрямо тези от домашно стопанство. Едва 1.4 на сто от приходите ни идват от обработката на земя за лични цели, докато от социалната система те са 2.2%. Към тях обаче трябва да се прибавят и детските добавки, които осигуряват средно 0.9 на сто от доходите на едно лице. Обезщетенията за безработни пък формират 0.5 на сто от доходите на българите.