Дефицитът на справедливост в обществото, недостатъчната приемственост и демографският срив са сред основните проблеми, които президентството трябва да решава през 2013 година. Това каза държавният глава Росен Плевнелиев, който се отчете за работата си през първата година от встъпването му в длъжност.
По думите му, за да има справедливост трябва да има работеща система на правораздаване и институциите да служат ефективно на хората. Затова е много важно да се развият и изпълнят реформите в сектор правосъдие и поетите ангажименти от страна на новия главен прокурор и Висшия съдебен съвет. Плевнелиев допълни, че ще следи стриктно за тяхното изпълнение.
"Хората трябва да видят, че съдебната система произвежда резултати", подчерта президентът.
Решението на демографския проблем е свързан с преодоляването на много реформи, сред които пенсионната, образователната, здравната, както и нови политики и стратегии за българите в чужбина и интеграцията на ромите.
Плевнелиев припомни, че през 2013 предстоят парламентарни избори и отбеляза, че икономиката не обича шокове, затова изборите не трябва да се превръщат в риск за нея. "Затова е добре министрите да ходят по-малко по трибуните и повече по обектите", заключи той и добави, че е необходима по-голяма приемственост, а не партизански подход.
Президентът заяви, че очаква силно противопоставяне и тежки политически битки, но се надява партиите да се договорят навреме за изборните правила и да ги спазват.
Държавният глава призова 2013 година да бъде годината на "решителния пробив" на електронното правителство, за да може през 2015 г. то вече да бъде в услуга на гражданите.
Енергийната либерализация, иновациите и образователната реформа също са сред приоритетите в работата му през 2013 г.
Плевнелиев подчерта, че през настоящата година ще се водят преговори за подписване на договор за добросъседство между България и Македония. Те ще са базирани на декларацията за добросъседство между двете държави от 1999 г., която според президента "за съжаление не се изпълнява от управляващите в Скопие". Той се надява договорът да бъде финализиран бързо.
"Манипулирането на историята и политиката, която води Македония е опасна, защото дава илюзия за велико минало, но не и за добро бъдеще", коментира той, като подчерта, че България подкрепя европейската перспектива за държавите от западните Балкани.
Към момента държавният глава не разполага с доклад от службите за сигурност, в който за евентуален извършител на атентата в Бургас се посочва "Хизбула".
"Не съм виждал такъв, не съм получавал такъв, категорично отричам до мен да е идвал такъв доклад", поясни Плевнелиев и съобщи, че на 5 февруари по време на Консултативния съвет за национална сигурност ще има дебати относно атентата в Сарафово и ситуацията в Близкия изток.
Сред останалите приоритети на президента през 2013 година ще бъдат реформата в сектор сигурност и реализацията на реформата в армията. Плевнелиев посочи, че реформата в сектор сигурност вече е вход, предстои само решението на парламента. Обеща Съветът за сигурност към президента да осигури необходимото сътрудничество между всички звена в системата
"Решени сме да сложим край на статуквото в тези служби, грижливо пазено от 23 години – да се работи на тъмно, без законодателен и обществен контрол", подчерта той.
Президентът се яви и за гарант между политиката и Българската православна църква (БПЦ) като обеща, че политиците няма да се месят и ще стоят настрана от избора на новия български патриарх, както и от църковните дела.
"Надяваме се БПЦ да направи своя избор. Имаме нужда от силна и единна църква, която работи за духовността на нацията", коментира държавният глава.
Той направи оценка на изминалата година, която бе първата от началото на мандата му, като посочи, че е свършено много и президентската институция вече е отворена за всички. В рамките на първата година от мандата на Плевнелиев е поставено началото на нови инициативи като месеца на политическите консултации, стажантска програма към комисията по помилванията и др.
Държавният глава се похвали, че е отворил президентството за дебати и днес институцията е надпартийна. Той отчете успешната кампания на Българската Коледа, в рамките на която са изпратени 1 милиона SMS-а и посочи, че най-после след 18 години Консултативният съвет за национална сигурност работи по ясни правила.
Плевнелиев поясни още, че е налагал вето върху някои закони с ясни аргументи, които са били приети от парламента.