Американската служба Homeland security, по-известна като Департамента по вътрешна сигурност на САЩ, ще отвори офис у нас. Това съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов на семинара "Първи действия при изследване на компютърни системи и разследвания на компютърни престъпления".
Цветанов посочи, че това е още едно доказателство за постигнатото добро взаимодействие с американските компетентни органи, както и оценка за усилията на страната ни в борбата срещу компютърните престъпления.
"Противодействието на посегателството в киберпространството е един от приоритетите на българското правителство”, каза в приветствието си към участниците Цветан Цветанов и допълни, че именно затова са вложени максимални усилия за създаването на специализирано звено в рамките на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност”. Вътрешният министър благодари на американските специализирани служби, предоставили възможност за обучение на служителите в ГДБОП.
Посланик Уорлик заяви, че България се е превърнала в един от лидерите в региона, а и в Европа по противодействие на киберпрeстъпленията. "Високо оценяваме постиженията на страната на регионално ниво по отношение на киберпрестъпността”, подчерта американският посланик. Той бе категоричен, че взаимодействието между правоохранителните органи на двете държави никога не е било на по-добро ниво.
Семинарът е съвместна инициатива на ГДБОП, Департамента по вътрешна сигурност на САЩ, Международната академия за обучение по киберразследвания и Международната агенция за превенция на престъпността. В него участват служители на ГДБОП , работещи по линия на киберпрестъпленията, техни колеги от Румъния, Молдова и Македония, прокурори от Софийската районна прокуратура, Софийската градска прокуратура, Специализираната прокуратура и Върховната касационна прокуратура.
В продължение на седмица те ще преминат курс на обучение за провеждане на интернет разследвания. Ще се разискват техники за претърсване и изземване при местопроизшествия, свързани с компютърни престъпления. Ще бъдат извършени анализи на електронни доказателства и разследвания, свързани с детската експлоатация, интернет технологии, използвани за сексуална експлоатация на деца. Участниците ще се запознаят и с предизвикателствата по разследванията на безжичните интернет технологии, ще решават и дискутират различни казуси.