Европейската комисия публикува практически наръчник за критериите, по които да се определя кой да има право на социални помощи за чужденци и кой – не, съобщава БНТ.
Документът изяснява точно няколко важни понятия, които имат връзка с това дали властите в една държава да разрешат на чужденец да има достъп до различни по вид социални плащания.
Наръчникът дава яснота какво е "обичайно пребиваване”, "временно пребиваване” и "престой”. Именно заради различното тълкуване на тези понятия в различните държави се стига до отказ на чужденци на социални помощи. След като се въведат ясните критерии обаче ще стане ясно коя държава е отговорна за изплащането на помощите.
"Хората, работещи в друга европейска държава, плащат повече данъци и социални осигуровки на нея, отколкото получават като помощи. Колкото повече работници от други страни в Европейския съюз има в една държава, толкова по-стабилна е социалната ѝ система. Въпреки това е необходимо да има ясни предпазни клаузи в европейското законодателство, които да не позволяват на хората от една страна от Европейския съюз да злоупотребяват със социалната система на друга”, заяви Ласло Андро, еврокомисар за заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване.
Според законите на Европейския съюз човек може да има само едно място на обичайно пребиваване и следователно само една държава извършва социалните плащания, обвързани с местоживеенето. Що се отнася до работниците и самонаетите те трябва да получават социално осигуряване в държавата, в която работят. Пенсионерите обаче са отговорност на държавата на обичайно пребиваване.
Наръчникът се издава точно в момента, когато няколко държави, начело с Великобритания, обмислят въвеждането на най-различни ограничения за достъп на чужденци до някои видове социални помощи.