Европейският парламент даде окончателно одобрение на ЕС за дългосрочния бюджет за периода 2014–2020 г., съобщи BBC.
Бюджет 2014 г. ще бъде намален с 9,4% спрямо този за 2013 г. заради финансовите затруднения в ЕС.
Предвижда се България да получи около 7 млрд. евро.
В реално отношение намаляването от 35 млрд. евро най-вече засяга разходите на ЕС за по-бедните региони на Европа, или така наречените кохезионни фондове.
Не е имало намаляване на средствата на ЕС за научни изследвания, хуманитарната помощ и граничен контрол.
Това е първият в историята на ЕС многогодишен бюджет, който е по-нисък в сравнение с предходния.
Бюджетът за следващите 7 години е разчетен за плащания на стойност 908 млрд. евро.
Близо 38% от тях ще отидат за селско стопанство. 34% ще бъдат инвестирани в кохезионна политика. За да ги получат обаче, страните членки ще трябва да имат стратегии за развитие на съответните сектори и разчети за очакваните икономически и социални резултати, които после ще отчитат пред ЕК.
Неспазването на фискалната дисциплина ще може да се наказва със спиране на част от европейското финансиране. То занапред ще трябва да генерира най-вече икономически растеж и работни места, да подпомага малкия и средния бизнес, да стимулира перспективни отрасли като информационните и комуникационни технологии.
Бюджетът беше приет с 537 гласа "за" и 126 "против", 19 се въздържаха. Повечето отрицателни гласове дадоха от Европейския ляв блок и "Зелените".
Компромисът по бюджета на ЕС беше постигнат на 12 ноември след тежки 15-часови преговори между ЕП и страните членки.
Комисарят по бюджета Януш Левандовски заяви тогава, че вече е проправен пътят на новата финансова рамка до 2020 година да получи одобрението на Европейския парламент.