Православната християнска църква почита паметта на свети Йоан Кръстител - последният старозаветен пророк и кръстител на Исус Христос. Празникът е наречен още Ивановден, както и Женски водици.
7 януари е денят, в който вярващите отправят молитвена прослава към божия пророк свети Йоан Кръстител. Светията е наречен още и "Предтеча” тъй като вървял преди Христос и подготвял хората за неговото раждане. Празници в негова похвала има няколко пъти през годината, но най-тачен е Ивановден.
Според народния обичай на Ивановден продължават обичаите и обредите, свързани с вярата в чудодейната здравеносна сила на водата. Това е третият ден, от така наречените "Водици”, с които се слага край на на т.нар. "мръсни дни".
На 5 януари е нощта на Мълчаната вода, на 6-и са Мъжките Водици, а на 7-ми Женските. През тези дни всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет икъсмет.
Традицията повелява още на Ивановден да се къпят младоженците и всички деца, като това става винаги навън. Всички отправят поглед напред в бъдещето с очакване за по-добър живот.
Ивановден е празник и на кумството и побратимството. Народните обичаи повеляват кумовете или деверът да "къпят", пръскайки публично с вода младоженците, които са сключили брак преди една година. Младото семейство трябва да посрещне своите гости и да занесе на кума вино, кравай и месо.
По стар български обичай още в тъмни зори - преди да е изгряло слънцето млади жени донасяли вода от река или кладенец. В голям съд, наречен чебър, къпели децата за здраве.
Обредната трапеза на Ивановден включва варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле.
На Ивановден всеки именник трябва да почерпи. Лоша поличба е, ако на днешния ден никой не почете именник или не му дойде на гости.
Имен ден празнуват: Ваньо, Bаня, Еньо, Енчо, Жан, Жанa, Жанета, Ивайла, Ивайло, Иван, Ивана, Иванкa, Иванинa, Ивелин, Ивелина, Ивета, Иво, Йоан, Йоанa, Йовка, Йовко, Йонка, Йонко, Йончо, Йото, Калоян.