В понеделник ще се проведе извънредно заседание на Министерския съвет заради щетите, предизвикани от големите наводнения в Бургаско в последните дни, при които загинаха трима души. Това съобщи за Фокус министърът на околната среда и водите Нено Димов.
В момента екоминистерството подготвяло спешни мерки, които да представи по време на заседанието. Те са свързани с неработещото депо за отпадъци в Бургас, което преустановило дейността си заради компрометирана дренажна система.
"Получих информация, че по първоначална оценка може би ще отнеме няколко месеца да бъде възстановено депото. Има свлачищни процеси, които трябва да бъдат спрени. В момента подготвяме спешни мерки, така че гражданите на общините, които използват това депо, да нямат проблем с извозването на отпадъците", заяви Димов.
Той увери отново, че няма опасност от екологична катастрофа. Уточни и че няма изтичане на боклуци навън, но самото депо не може да приема в момента отпадъци. По-рано през деня регионалният министър Николай Нанков каза, че докато трае ремонтът на депото боклукът на Бургас и региона ще се събира във временни депа.
МОСВ е решило да пренасочва битовите отпадъци на девет общини в област Бургас от неработещото регионално депо, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Димов присъства на инспекция на завода за отпадъци на София с кмета на Столичната община Йорданка Фандъкова и ръководителя на отдел "Кохезионна политика и екооценки" в ГД "Околна среда" на Европейската комисия Джордж Кремлис.
Утре министърът ще бъде в Бургас, където с кмета на общината Димитър Николов и директора на РИОСВ – Бургас Тонка Атанасова ще вземат решение за осигуряване на временни депа и площадки за битовите отпадъци на деветте общини. Това решение ще бъде представено в понеделник на Министерския съвет, така че да не се създава кризисна ситуация в Бургас и региона, обясни той.
Министърът е оценил високо завода за третиране на битовите отпадъци на София и е подчертал, че от 100% боклук са постигнати 80% суровина и само 20% отпадък. Димов очаква до края на годината МОСВ и Столичната община да приключат с документацията по третата фаза на проекта по Оперативна програма "Околна среда", която ще даде възможност RDF горивото да се изгаря в "Топлофикация София". Според министъра това ще помогне за решаването на сериозния проблем с мръсния въздух на столицата и намаляването на фините прахови частици.
Последните данни от 2016 г. показват, че София е много близо до изпълнението на европейските критерии за качество на въздуха. "С мерките на Столичната община очаквам София да бъде един от първите големи градове, за който ще докладваме на ЕК, че е постигнал нормите на годишна основа", каза Димов.