След разцеплението, съпредседателят на ДПС Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, не се поколеба да изрази своята позиция чрез заплашителни думи. Той заяви, че има 30 евроатлантически депутати в ДПС и те ще останат депутати, намеквайки за предстояща чистка в редиците на партията. Ако 15-те опоненти на Пеевски бъдат изключени, движението ще се свлече от втора на четвърта позиция в парламента, губейки шанса за втори мандат за съставяне на кабинет, който ще отиде при ПП-ДБ.
Разривът между лидерите
Разривът в ДПС беше потвърден от дългогодишния депутат Рамадан Аталай, който публично обяви, че Доган е наредил на депутатите да не подкрепят проектокабинета "Желязков". Това доведе до безпрецедентно разцепление в гласуването на парламентарната група на ДПС.
Сред най-значимите фигури, които тръгнаха срещу Пеевски, е съпредседателят на движението Джевдет Чакъров. Той зае поста през февруари по предложение на Доган и отговаря за международните връзки и традиционните избирателни райони. Пеевски, от своя страна, пое парламентарната дейност на ДПС и повишаването на подкрепата в нетрадиционните райони. Въпреки това, Чакъров и още петима членове на ръководството гласуваха против предложението на ГЕРБ.
Други видни фигури, които се противопоставиха на Пеевски, включват зам.-председателя на ДПС Джейхан Ибрямов и членовете на Централното оперативно бюро Ализан Яхова, Севим Али, Левент Мемиш и Валентин Тончев. Ибрямов, който гласува "въздържал се", впоследствие обяви, че системата е отчела грешно гласа му и той също е против.
Сред депутатите с дългогодишен опит, които не се съобразиха с волята на Пеевски, са Севим Али и Хайри Садъков. В същото време, депутати с по-скромен парламентарен опит като Анджей Джандев, Фатме Рамадан и Юсеин Вейселов също се отклониха от линията на Пеевски. Вейселов, например, има проблеми с правосъдието след като беше осъден за причиняване на смъртта на колоездач при катастрофа.
Текущото разцепление в ДПС и противопоставянето между Делян Пеевски и Ахмед Доган създават сериозни предизвикателства за партията. Последствията от тези събития може да доведат до значителни промени в политическата карта на България и в самата структура и управление на ДПС. Въпросът остава как ще се развият отношенията вътре в партията и как това ще се отрази на бъдещето на движението и неговите избиратели.