Стратегия за противодействие на радикализацията на тероризма (2015 - 2020 г.) е изготвило вътрешното министерство, става ясно от публикуваните за обществено обсъждане планове. Спешна необходимост от "приспособяване" на службите за сигурност и обществен ред към новите предизвикателства и опасност от радикализиране на бежанците на територията на България са част от опасностите пред сигурността. Това се отчита в стратегията, която ще бъде внесена за обсъждане в Министерски съвет от вътрешния министър Румяна Бъчварова.
България е поставена под заплаха на фона на събитията в Сирия, Ирак и Северна Африка и развитието на "Ислямска държава", отчита вътрешният министър в доклада към своите колеги в МС.
Потоците от бежанци представляват не само миграционен натиск за страната ни, но и "реална възможност за анонимно проникване и трайно усядане в страната на лица, съпричастни към терористична дейност".
В същото време оставащите в на територията на страната имигранти не могат да получат в пълна степен очакваните от тях придобивки. Това може да доведе до лесно ескалиране на степента на радикализация от нулева до критична "под влияние на разнородни фактори". Стратегията отчита и слабости в законодателството по отношение на наказателното преследване на чуждестранни бойци и "най-вече по отношение събирането на доказателства относно целите на пътуванията на доброволците и техните действия извън ЕС
В стратегията на правителството срещу тероризма и радикализацията са вписани програми на различно ниво (национално и местно), които да противодействат на радикализацията в нейните различни форми.
В плана за действие към Стратегията са посочени и основните задачи - изработването на ефикасна законова рамка, изграждане на система за мониторинг и координация, подобряване на организацията и дейността на специализираните структури на държавата, както и разширяване на административния капацитет на държавата.
За целта до 2017 година правителството, съвместно със силовите министерства и агенции, трябва да разработи предложения за попълване на празнотите в съществуващото законодателство. Всяка година пък ще се прави хармонизацията на българското с европейското законодателство в сферата.
ДАНС ще отговаря за създаването на механизми за по-добра координация между различните институции по отношение на борбата с тероризма. През 2016 година Агенцията ще трябва да разработи и методика за идентифициране, наблюдение и оценка на проявленията и рисковете от радикализация, както и да изготви анализ на основните фактори за радикализацията.
ДАНС ще трябва да изготви още и методика, с която да бъдат установявани сайтове, чрез които се осъществява екстремистка пропаганда.
По целта за подобряване на организацията и дейността на специализираните структури през 2016 година МВР ще трябва да разработи концепция за изграждане на интегрирана национална система за видеонаблюдение, предвиждат още плановете на правителството. Министерството на туризма пък ще отговаря за създаването на единна електронна система за регистрация на гости в местата за настаняване у нас.
За подобряване на административния капацитет в борбата с тероризма МВР ще подобрява квалификацията на служителите по сигурността и полицаите. През 2017 година ще бъде изграден и Национален център за обучение на служители, ангажирани с противодействието на тероризма и радикализацията.
Стратегията за борба с тероризма на правителството дава и точни описания на термини като радикализация (процес, по време на който се стига до крайност на мненията, възгледите, вярванията и идеологиите), насилствен екстремизъм и тероризъм. Анализират се още и възможните заплахи за страната ни, свързани с последните събития.
И в плана за действие, и в стратегията не са посочени източници на финансиране на предвидените мерки.