По данни и прогнози на НИМХ по-значителни валежи се очакват в Северозападните райони и западната половина на Горнотракийската низина, съобщиха от пресцентъра на МОСВ. Средните количества ще са между 30 - 40 л/кв.м, като локално може да достигнат и до 50 л/лв.м.. В останалата част от страната валежите ще са с тенденция на отслабване и спиране, с общи количества между 5 и 15 л/кв.м.
За днес в осем области е обявен оранжев код за дъжд. Очаква се валежите да са по-интензивни през нощта. Количествата на места ще достигнат до 40-50 л/кв.м. От системата за ранно предупреждение е обявен оранжев код – "Риск за тревога" на р. Сазлийка при Гълъбово и на р. Марица при Пловдив.
Предвид динамичната метеорологична обстановка и действието на нарушители на естествения режим на реките, на места са вероятни внезапни наводнения. С оранжевият код експертите предупреждават, че времето е опасно. Прогнозирани са по-рядко случващи се метеорологични явления. Възможни са материални щети и има опасност от наранявания.
Бъдете много внимателни и се информирайте подробно и често за метеорологичната обстановка. Съобразявайте се с неизбежните рискове и следвайте всички съвети на компетентните органи. На база метеорологичната и хидрологична обстановка, през следващите 2 денонощия ще продължат да се повишават речните нива в по-голямата част от страната.
В Дунавски водосборен басейн - р. Тимок в долното течение, р. Тополовец и притоците ѝ Рабровска, Делейнска, р. Войнишка и притоците ѝ Чичилска, Медешевска, Грамадска, Видбол, р. Арчар и притокът ѝ Вещицка, р. Скомля, р. Лом и притоците ѝ Стакевска, Чупренкса, Нечинска бара, р. Цибрица и притокът ѝ Душилница, р. Огоста и притоците ѝ Превалска, Чипровска, Дългоделска Огоста, Златица, Бързия, Шугавица, Ботуня, Рибене, Скът, р. Искър по цялото течение (по-значително след вливането на р. Искрецкаа) и притоците на реката над яз. Панчарево, р. Лесновска, р. Владайска, р. Батулийска, р. Искрецка, р. Малък Искър, р. Вит и притоците ѝ Черни Вит и Бели Вит, Калник и Каменица, р. Осъм и притоците ѝ Черни Осъм, Бели Осъм, Команска река, Сухата река, Дрипла, р. Янтра в горното и средното течение и притоците ѝ Видима, Росица, Дряновска и Белица.
Положението в Черноморския водосборен басейн също не е обнадеждаващо. Възможно е преливане на р. Факийска и притоците ѝ Караевремска и Даръдере, Изворска река, р. Ропотамо, Дяволска река и притокът ѝ Зелениковска, Китенска река и протиците ѝ Узунчаирска, Караагач и Трионска, р. Велека и притоците ѝ Младежка, Айдере и Еленица, р. Резовска в долното течение.
Валежите могат да предизвикат проблеми и в Източнобеломорски водосборен басейн в р. Тунджа в горното течение и притоците ѝ Саплама, Тъжа, Турийска, Карадере, Габровница, Лешница, Гюрля, р. Марица в горното и средното течение и притоците ѝ Очушница, Стара река (Костенец), Крива река, Яденица, Чепинска, Тополница, Луда Яна, Стара река, Въча, Потока, Първенецка, Пясъчник, Чепеларска, Стряма, Черкезица, р. Арда в горното течение и притоците ѝ Бяла река, Черна река, Малка Арда, Давидковска.
Западнобеломорския водосборен басейн също е застрашен и по-специално р. Струма в горното течение и притоците ѝ Елешница, Тополница, Джубрена, Разметаница, Джерман, Рилска, Градевска, Дяволска, Влахинска, Бистрица, р. Места в горното течение и притоците ѝ Бела Места, Черна Места, Белишка, Вотрашка, Бабешка, Златарица, Матандере, Коница, Бистрица.
През следващите 24 часа са възможни значителни повишения на водните нива в басейните на реките от западната и централната част на Дунавския водосбор (между реките Тимок и Росица), южните черноморски реки (между реките Факийска и Резовска), басейна на р. Тунджа в горното течение и съответсващите притоци, басейна на р. Марица в горното и средното течение и съответстващите притоци и р. Арда в горното течение.