По южната ни граница има засилен натиск и той е главно от Турското направление. Увеличението през последния месец е трикратно. Това заяви по БНР бившият заместник-министър на отбраната Симеон Николов, който сега е директор на Центъра за стратегически изследвания.
Това показва и официалната статистика на МВР. За периода от 6.00 часа на 19 август до 6.00 часа на 22 август са предотвратени опитите на 412 мигранти да преминат българо-турската граница, съобщават от вътрешното ведомство.
През този период служители на Главна дирекция "Гранична полиция” са задържали 286 нелегални мигранти. 67 от чужденците са заловени при опит за незаконно преминаване на вход на българо-турската граница.
Други 219 граждани на трети страни са задържани на изхода от страната на българо-сръбска граница.
Николов допуска 3 сценария на развитие на ситуацията. Първият предвижда нарастване на броя на бежанците по обективни причини, а част от вълната да остане в България, след като срещне отпор на границата със Сърбия.
"Вторият сценарий, според мен, може да настъпи в кроя на септември или октомври, ако спорът между ЕС и Турция се изостри и президентът Ердоган реши да пусне допълнително контролиран поток от мигранти еднократно или временно, за да покаже на ЕС, че предупрежденията му са били сериозни. Струва ми се, че това е много вероятно да се случи, въпреки че г-жа Меркел смекчи малко тона към Ердоган", коментира експертът.
Трябва да отбележим, че миналата година през България преминаха 30 000 мигранти, докато сега, след 6 месеца, имаме 9000. Тоест още се движим в рамките на миналогодишните цифри, обясни Николов.
Според него обаче дори 5000 нови мигранти биха били критични за България, тъй като в центровете е изграден капацитет за 6000, но около 60% от леглата са заети, допълни Николов.
Ние имаме някакви възможности. Първата е да предложим или да предупредим, че ще обявим допустима горна граница за годината. Вярно е, че Австрия вече го направи и не се гледа с добро око на тази мярка, но тя не противоречи изцяло на международните норми, особено на последните новости, които бяха внесени в Дъблинското споразумение.
Всичко започва в Турция - оттам потегля маршрутът на трафикантите за мигранти, коментира пък Бранислав Лукич, председател на Основния съд в Цариброд, в Западните покрайнини. Началото на мрежата на трафикантите се намира в Турция. Това е заключението, до което се стига след разпитите и признанията на мигрантите, които са заловени на територията на съседна Сърбия.
"В общи линии всички мигранти признават, че дават пари още при влизането си в Турция. Там се уточнява пълният маршрут - от Турция, през България, Сърбия, Унгария, та чак до Австрия и Германия или някоя друга държава от Европейския съюз. Трафикантите в Турция вземат по 7000, 10 000, та дори и 12 000 евро на човек", каза още Лукич. От бюрото на Европол в град Ниш подчертават, че става въпрос за добре организирана престъпна мрежа с гигантски печалби.
"Само през изминалата година от мигрантската криза трафикантите са спечелили между 5 и 6 милиарда евро. Преценките за тази година са, че тази сума ще бъде значително по-голяма", казва Зоран Косанович от бюрото на Европол в Ниш.
След създаването на смесените сръбски военно-полицейски патрули до 18 август са открити над 3100 мигранти, които са се опитали да влязат в Сърбия от България или Македония. През тази година броят на задържаните трафиканти на хора в Сърбия е значително по-висок в сравнение с този от миналата година.