Общо 21 от 22 национално представени неправителствени организации на хората с увреждания подкрепят промените в наредбата за "Асистент за независим живот" на Столичната община, съобщи БТА.
На пресконференция техни представители обясниха мотивите си за изразената подкрепа на промените, които се предлагат от общината в правилата за ползването на услугата. По думите им 90% от ползвателите на услугата са техни членове.
Капка Панайотова от Центъра за независим живот обясни, че неправителствената организация, представлявана от нея не подкрепя промените.
Спор между организациите предизвика включването на децата с увреждания като ползватели на услугата. Общинският съветник от ГЕРБ и вносител на промените Анета Георгиева обясни, че децата няма да се извадят от списъка на ползвателите, докато не бъде предложен адекватен и алтернативен пакет за социални услуги към тях.
По-късно заместник-кметът Албена Атанасова уточни, че общината работи по нова наредба, насочена към децата с увреждания, но тя може да бъде приета най-рано през следващата година.
Председателят на комисията по нормативна уредба Искра Ангелова посочи, че в подготвеният за утрешната сесия окончателен вариант на наредбата се включва изготвянето на две оценки за потребностите - едната на заявители, другата от социалните работници.
Ежегодно ще има външен мониторинг за администрирането и ползването на услугата. Подобрен е механизмът за обжалването, ако потребителят не е удовлетворен от класирането. Дава се и десетдневен срок за попълването на липсващи документи от кандидатстващия за услугата.
Разширява се и комисията, която ще извършва класирането на заявителите за ползването на услугата. Ако лице-ползвател на услугата бъде уличено в попълването на невярна информация, то няма да може да бъде в кръга на ползвателите на услугата за две години.
В момента общината предоставя услугата "Асистент за независим живот" на 1365 души.
Социалната услуга осигурява максимално заплащане на асистентите на хората с увреждания в размер на до две минимални работни заплати.