Тази година стартът на ловния сезон ще бъде даден на 13 август, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите.
Както всяка година се започва с лов на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.
Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) инж. Бисер Дачев издаде заповед за откриването на ловен сезон 2011.
Ловуването се извършва само с писмени разрешения (по образец), издадени от директорите на държавните горски и ловни стопанства за ловностопанските райони. Те могат също да бъдат издадени от специалистите по лова към юридическите лица, сключили договори за стопанисване и ползване на дивеча в дивечовъдните участъци и от председателя на съответната ловна дружина за предоставения й ловностопански район. В разрешението за ловуване се вписват датата, имената на ловците, името на ръководителя и участниците в лова при групов лов, номерата на ловните билети и членските карти, начинът и мястото на ловуване, вида и броя на разрешения за отстрел дивеч.
Задължително е спазването на установените норми за отстрел от един ловец за един ловен излет съгласно Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча. Разрешен е лова на пъдпъдъци до 15 бр., на гривяк, гълъби, гургулица, гугутка - до 10 бр., на горски бекас и обикновена бекасина - до 10 бр. В заповедта е указано и как трябва да става провеждането на организирания ловен туризъм (ОЛТ) за дребен дивеч. Той се извършва съгласно изискванията на ценоразписа за 2011 г. Групово и индивидуално ловуване на дребен дивеч от чуждестранни ловци по линията на организирания ловен туризъм се извършва в не повече от 3 от 7 последователни дни за един ловностопански район. Забранява се и ловуването на местен дребен дивеч в едно и също ловище в два последователни дни.
По линия на ОЛТ без ограничаване в дневни норми е отстрелът на фермено-произведени фазани, патици, кеклици и яребици, разселени в специално устроени интензивни ловища и регистрирани в горските и ловните стопанства. Това важи до изчерпване на утвърдения план за ползване. Всяка група от чуждестранни ловни туристи задължително се регистрира в стопанствата, като билетите за лов се издават само от директора на ДГС и ДЛС или от упълномощено от него лице.
Горските и ловните стопанства чрез Регионалните дирекции по горите задължително уведомяват ИАГ за броя на групите, времето, мястото на ловуване и резултатите от проведения лов. Териториалните поделения трябва да осигурят служебно лице за ловуващите чужди ловци в предоставените райони на ловните дружини, което да присъства по време на целия лов. То следи за правилното и законосъобразно провеждане на отстрела, както и за оформянето на документите и недопускането на нарушения. Сдруженията от своя страна е необходимо да осигурят събирач и носач на отстреляния дивеч. При оформянето на разплащателните протоколи задължително присъства представител на ловната дружина, в чиито район е проведен лова.
Данните от проведения лов се вписват в разплащателни протоколи. В тях пълно и точно се отразяват вида и броя на отстреляния дивеч и всички действително извършени услуги. Независимо дали има или няма отстреляни екземпляри, протоколите задължително се заверяват от Държавната оценителна комисия. Когато в документите при заверката е отразена гургулицата като вид дивеч, в комисията се включва и представител на регионалните инспекции по околна среда и води.
Забранява се използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки и други забранени средства и методи за ловуване. Тази забрана се налага съгласно приложение 4 на Бернската Конвенция за опазване на европейската флора, фауна и природните местообитания.