След изявлението на президента Румен Радев, в което той заяви, че резултатите от изборите будят въпроси за честността на вота и че очаква отговори от институциите, незабавно последваха политически реакции.
В позиция лидерът на "ДПС - Ново” начало Делян Пеевски написа, че се присъединява към апела на президента. Той призова МВР и службите незабавно да информират за изборните нарушения и мерките срещу купения вот, "за да не тегне сянка на съмнение за честността на изборите”.
От "Възраждане” заявиха, че президентът споделя тяхната позиция. "По време на цялата кампания не само говорихме, но и подавахме десетки сигнали за купуване на гласове. Тогава обаче президентът не ни подкрепи”, посочват от формацията.
Подкрепа към призива на държавния глава дойде и от "Продължаваме Промяната - Демократична България”. "Действително, досега такова нещо не е имало, не говоря само за купен вот, контролиран вот, натиск към кметове, купуване на секционни комисии. Това са неща, които може и да са се случвали преди, но не в такъв мащаб. В момента правим анализ от какъв порядък е този купен вот. Това, което очакваме предварително, е да излезе около 10%”, коментира Николай Денков от ПП-ДБ.
Според Джевдет Чакъров от Алианс за права и свободи позицията на президента е от съществено значение за обществото. "Опитите за влияние чрез купуване на гласове, натиск или използване на държавния апарат в нечий интерес подкопават доверието на обществото в институциите и самата демокрация”, е мнението му. От АПС очакват от служебното правителство и конкретно от МВР, както и от всички институции, отговорни за сигурността на изборния процес, да покажат категоричен ангажимент в тази посока.
Най-основателно би било от партия "Величие” да поискат касиране на изборите, защото за тридесетина гласа не са в парламента. Ако има нарушения и ако те бъдат доказани, трябва да има касиране на изборите, защото това не бяха честни избори в никакъв случай. Това коментира лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев след днешната позиция на президента, пише БТА.