В първата си реч пред Народното събрание президентът Росен Плевнелиев обобщи резултатите от разговорите с парламентарно представените партии в рамките на инициирания от него "месец на политическите консултации”, съобщават от президентството.
Националната програма за развитие "България 2020”, мерки в подкрепа на икономиката и заетостта, енергийната ефективност и диверсификация, както и конкретни реформи през настоящата година са основните теми, очертани като приоритетни в рамките на политическите консултации. "Ще търсим надпартийност, устойчивост на набелязаните цели и гаранции, че независимо кой е на власт, ще работи за изпълнението им”, подчерта президентът от парламентарната трибуна.
Според държавния глава стратегията "България 2020” трябва да бъде формулирана и като план за действие, а не като поредния абстрактен документ. "Най-важното е не само да определим целите, а да отговорим как и кога ще се случат и кой носи отговорност за това. Изработването на "България 2020" в широк обществен консенсус ще даде силен коз на правителството да преговаря през 2013 г. за максимално изгодни условия за страната ни в рамките на фискалната рамка 2014-2020 г. на Европейския съюз”, посочи Плевнелиев.
За насърчаването на икономическия растеж е необходима активна политика за привличане на инвестиции, като бъдат преосмислени стимулите за инвеститорите. Президентът се обяви за увеличаване на правомощията на Българската агенция за инвестиции, за въвеждане на обслужване "на едно гише” и за "неотложни” промени в Закона за насърчаване на инвестициите.
Необходими са спешни мерки за борба с младежката безработица, чрез качествено образование и бърз преход от обучение към заетост. В средните и висшите училища трябва да се въведат достъпни програми, които да насърчат младите хора да развиват собствен бизнес и да се улесни и достъпа до финансиране на стартиращите предприемачи, призова президентът.
През тази година трябва да бъдат създадени механизмите, да бъдат правилно определени дейностите и отговорностите по националната програма за енергийна ефективност. Този приоритет трябва да бъде реализирансъс значителен ресурс от поне 1 милиард лева във фискалната рамка за 2014-2020 година, подчерта Росен Плевнелиев. Президентът призова и за изработване на нови модели на финансиране на иновациите и научнитепроекти.
Необходим е интегриран подход в системата за сигурност. През 2012 година трябва да бъде регламентирана с отделни закони дейността на Националната служба за охрана, служба "Военна информация” към Министерството на отбраната и Националната разузнавателна служба, както и усъвършенстването на механизмите за контрол и координация между тях.
Като приоритетна от всички политически сили беше оценена и съдебната реформа. През 2012 г. предстои да се обсъдят и приемат Законът за отнемане на незаконно придобито имущество и новият Наказателен кодекс. Според Росен Плевнелиев трябва да се проведе и задълбочен дебат по отправените към България препоръки от международни организации във връзка с изборния процес в страната.
В областта на административната реформа президентът счита, че внесените в Народното събрание промени в Закона за администрацията са стъпка в правилната посока. Задължително е в бъдеще да се предприемат законодателни промени за разделянето на политическата от административната отговорност, както и за изграждането на повече механизми за прозрачност в системата.
Административната реформа не може да бъде приключена успешно без работещо електронно правителство. То трябва да бъде не по-малък приоритет от изграждането на магистрали и да бъде финансово обезпечен, с ясно разписани срокове и отговорности за всяка следваща година, каза държавният глава.