Лошото, невярно, противоречиво говорене от управляващите е по-голямата опасност за Националната сигурност. Така Георги Първанов, президент на България (2002-2012) и лидер на АБВ коментира в предаването bTV новината, че България е дала разрешение за разполагане на тежка техника на НАТО на нейна територия.
"Започвайки от президента Росен Плевнелиев, минавайки през министъра на отбраната и министъра на външните работи, които толкова неверни неща изрекоха, че хората се объркаха. Противоречието идва от това от къде и кога е поет този ангажимент. През 2006 година такива неща не са договаряни. Никога не е говорено за тежко въоръжение в този период. Дори на срещата в Уелс за тежко въоръжение не е говорено. Властниците дължат отговор - къде е поет ангажимент. Той дори може още да не е поет и ние да смятаме, че сме длъжни да козируваме, преди да ни поискат нещо", каза Първанов.
Той добави, че страната ни вече е част от концепцията за фронтова държава и това разбиране се уплътнява с реално съдържание и прогнозира напрежение от страна на руската държава.
Георги Първанов е категоричен, че дислоцирането на бойна техника на НАТО на територията на държавата ни правят България мишена. "Те предизвикват напрежение, наличието на такива тежки части предизвиква напрежение. Нещо тежко и непознато изниква между България и Русия. Затова ги няма туристите, изтеглят се собствениците на имоти, затова никакви инвестиции не се случват". Лидерът на АБВ заяви, че по тази причина партията настоява да се приеме от парламента декларация за ненамеса в тези процеси.
По въпроса за предстоящия референдум, който се отнася до промени в изборното законодателство, Георги Първанов коментира, че нещата и в тази посока не се случват по най-добрия начин. Той е категоричен, че липсва яснота на формулировката на въпроса за общественото допитване. "Ние подкрепихме самата идея за референдума, но господин Плевнелиев се измъкна от идеята за по-точно формулиране на въпросите, което щеше да мотивира хората. Какво означава да се избира част от народните представители мажоритарно? Нищо не означава. Хората, примерно, няма да се объркат ако кажем 50% пропорционално, 50% мажоритарно, или 50% на 50% смесена система".
По въпроса за събитията в Гърмен и плановете за събаряне на незаконни къщи в местното гето, Първанов отново заяви, че случаят изисква решителната намеса на държавата.
"Всъщност така пише и в стратегията за национална сигурност, че вътрешните заплахи за сигурността понякога, особено в този период, могат да бъдат по-тежки и по-дългосрочни, отколкото външните заплахи, макар че в никакъв случай не може да подценяваме и онова, което се случва около нас. Наистина държавата трябва да си свърши работата. Не може да има подобни незаконни, не просто къщи, има цели квартали, общности, но това трябва да стане поетапно, трябва да стане планирано, така че да не се окажем в един момент със стотици хиляди хора на улицата, които няма къде да отидат, защото тогава вече ще бъдат още по-тежка заплаха за сигурността едни преместващи се, незнайно в какви посоки, маси".