Фенове на Depeche Mode са се жалвали на омбудсмана Константин Пенчев от Изборния кодекс. Това каза самият обществен посредник пред Нова телевизия.
Те изпратили сигнал на Пенчев, че заради Избирателния кодекс, им се налага да избират, дали да отидат на концерт на бандата, или да изпълнят гражданския си дълг и да гласуват. В момента хората имат право да пуснат бюлетината си на постоянния си адрес и на настоящия. Законът не предвижда възможност да се гласува на друго място. Поради това феновете на групата няма да могат да съвместят двете събития, които са на една и съща дата - 12 май.
Пенчев уточни, че не може да помогне на жалбоподателите, защото законът е такъв.
Омбудсманът е получил и друг сигнал, свързан с вота. Хора са се жалвали пред него, че посолството на Кипър изпадало в големи формалности за заявленията за гласуване, които нашенците трябва да подават. Общественият посредник е писал до служебния премиер и министър на външните работи Марин Райков да се провери този случай.
По повод проверката на прокуратурата за незаконното подслушване Пенчев подчерта, че трябва да има законови промени. "Съдът да не подписва разрешенията за СРС-та като селски кмет", заяви той и добави, че магистратите трябва да имат право да откажат да парафират подобен документ.
Той добави, че крайно време да има осъдени за такива нарушения. "Един-двама да влязат в затвора, другите ще знаят, независимо дали някой издава заповед или не, че накрая те ще лежат в затвора", каза омбудсманът.
"На мен като гражданин ми писна през тези 23 години все някой е бил подслушван, не е бил подслушван, вадят се флашки, стават грандиозни скандали", добави той.
По повод идеята на главния прокурор Сотир Цацаров специална агенция да отговаря за СРС-тата той заяви, че може би е добре тази функция да се извади от МВР. Пенчев подчерта, че все пак разрешенията за подслушване се дават от съда.
Според него трябва да има възможност за граждански контрол, без да се навлиза в "дълбоки тайни", тъй като информацията от СРС-тата е класифицирана. Според него този контрол може да са налага по примера на парламентарната подкомисия за СРС-тата.
Пенчев каза, че една трета от жалбите до него в социалната сфера са забавени заплати. Сред некоректните работодатели били и министерства и институции. Той коментира случая на служителя от "Напоителни системи", който не получава на време възнаграждението си и за това продава кръвта си, за да издържа децата си.
Пенчев призова земеделският министър да се вземе в ръце и в "Напоителни системи" да се изплащат заплати, тъй като било абсурдно в държавно предприятие да се бавят пари.
Той коментира и обсъжданите идеи за премахване на доживотната присъда, без право на замяна. Според него хората не трябвало да си мислят, че ако това се случи, убийците щели да излязат от затвора. Това щяло да бъде възможност, а не задължение на държавата.