В скоро време университетите може да останат без важен за тях приход – този от кандидатстудентските изпити.
Образователният министър Анелия Клисарова информира, че предстои пълна промяна на системата за прием във висшите учебни заведения.
От думите й стана ясно, че занапред държавата ще задава тона при избора на специалности от страна на младите хора. На централно ниво ще се установява какви специалисти се търсят най-много на пазара на труда. Именно направленията, в които се подготвят тези кадри, ще бъдат стимулирани.
Кандидатите за ВУЗ-овете пък ще държа единен изпит, който ще им осигурява достъп до всеки един университет. С оценките, получени на препитванията, те ще кандидатстват в съответния ВУЗ, уточнява в. "Труд".
Университетите ще запазят правото си да приемат в платена форма на обучение онези студенти, които не са успели или пък не искат да се класират за държавните места. За тези учащи ще получат също подкрепа от държавата чрез облекчение заеми.
За момента този начин за влизане във висшите учебни заведения е само идея, която ще бъде подложена на дискусия.
Клисарова отчете, че в направление "Икономика” се обучават 60 000 студенти в 26 университета. Идеята е държавата да определи, че например има нужда от 10 000 такива специалисти. Всички желаещи се явяват на единния изпит и след това подреждат желаните университети. Накрая държавата ще плати обучението на 10 000 младежи. Останалите желаещи да учат тази специалност ще плащат сами”, даде пример тя.