Българската православна църква става еко, като Синодалният производствен комплекс "Илиянци" започва да произвежда свещи от натурален восък. В момента те се отливат експериментално след разрешение на Светия Синод.
Восъчните свещи са много по-качествени от парафиновите, защото за тях се използва естествен пчелен восък, който се претопява, смесва и рафинира, каза Валери Иванов, служител в комплекса.
От думите му стана ясно, че те са много подходящи за аромотерапия, тъй като свещите имат специфичен аромат на мед и прополис.
Сред преимуществата им е, че восъкът е значително по-гъвкав от парафина и затова тези свещи не се напукват.
Восъчните свещи, произведени в синодалния комплекс, имат черен надпис, направен на принтер, на който пише "БПЦ Свети синод". Целта е да защитим производството на новите восъчни свещи от "фалшификати", каза директорът на синодалния комплекс Съботин Стоянов. Стоянов отбеляза, че принтерът и машината за восък струват около 12 000 лева.
Новата стока ще се продава по-скъпо от парафинения й вариант. Восъчната свещ, с размера на парафиновата свещ от 20 стотинки, се продава за 40 стотинки. Другата восъчна свещ, с размера на свещ от парафин за 50 стотинки, струва 1 лев. Двата вида свещи ще продължат да се произвеждат паралелно.
На ден в синодалната свещоливница могат да се произвеждат средно от 900 килограма до 1 тон от парафиновите свещи, а от двата вида восъчни свещи - около 220 килограма на ден. Сега около предстоящите празници за Рождество Христово се очаква да се увеличи търсенето на восъчните свещи в храмовете, каза Стоянов.
Парафиновите свещи замърсяват иконите и стенописите в храмовете, защото парафинът е петролен продукт, който е дериват на нефта, обясни Валери Иванов. Той отбеляза също, че с восък се правят инхалации и при горенето на восъчна свещ се получават полезни вещества, които се отразяват положително върху човешкото здраве.
Восъкът за новите свещи се внася от Гърция, но се смесва с чист, натурален, български восък.