Илияна Йотова поиска допълнителни средства от Комисията за борба с младежката безработица за страни като България, която е с най-висок темп на нарастване на безработицата. Това съобщиха от офиса на евродепутата.
"Комисията трябва да отпусне допълнителни средства за борба с младежката безработица за страни като България, която е с най-висок темп на нарастване на безработицата, настоя Илияна Йотова по време на снощния дебат в европейския парламент относно борба с младежката безработица.
Повод за изказването на българския евродепутат стана изпращането на т.нар. "Групи за действие" от страна на Комисията в осемте страни-членки с най-висок процент на безработица. Тези екипи са съставени представители на националните власти и на Европейската комисия. Председателят на ЕК, Жозе Барозу, създаде тази инициатива с цел по-добро усвояване на структурните фондове в тези държави за постигане на подобри резултати в борба с младежката безработица.
"Екипите отидоха, когато нивото на безработица достигна много високи стойности в тези страни. Днес е по-важно, ЕК да каже какви превантивни мерки ще предприеме, за да предотврати достигането на критичните 30% младежка безработица", попита българския евродепутат.
Оживеният дебат в Европеарламента беше иницииран от комисията по заетост и социални въпроси в ЕП, чиито член е и Илияна Йотова. Комисията изготви резолюция относно "Възможности за младежта" и зададе устен въпрос към комисарят по заетост и социални въпрос, Ласло Андор, в които се настоява за предприемане на спешни мерки за спасяване на едно "изгубено поколение", както и дали предвидените средства от структурните фондове за борба с младежката безработица ще бъдат отделени само за най-засегнатите страни.
Някои от депутатите дори изразиха притеснение, че, ако мерки не бъдат взети Европа ще се изравни със Зимбабве по отношение на конкурентноспособстта си в световен мащаб. Комисар Андор обясни, че средства ще бъдат отпуснати особено за най-засегнатите страни от Европейския Социален Фонд и Фонда за регионално Развитие, но и че има предвидени политики и насоки за всички държави-членки на ЕС, като наблегна на идеята за използване на инструмента за микрокредитиране .
Безработицата сред младите хора в Европа стигна застрашителни размери - 7.5 милиона са младежите, които нито работят, нито учат. В някои страни като Гърция, този процент достигна рекордните 52%. "Време е Комисията да предложи общностно законодателство, което да регламентира създаването на индустрия и нови работни места, облекчения и стимули за бизнеса, който наема млади хора и криминализиране на фирми, които не плащат стажове и осигуровки", настоя още Илияна Йотова.
На 17 май, по инициатива на българския евродпутат от групата на С&Д, се проведе конференция на тема борба с младежката безработица. Резултатът от конференцията беше изготвянето на резолюция от младите хора с техни предложения за справяне с проблема, която ще бъде представена и в Брюксел.