Смятам за гавра с нашето минало предложение като това, че Левски бил закононарушител и османската полиция си вършела работа. Това е абсолютна гавра, защото благодарение на това, което се случи през ХІХ-ти век, беше изградена третата, съвременната българска държава.
Това заяви образователният министър Сергей Игнатов по повод доклада на (Комисията за защита от дискриминация) КЗД и обществените настроения, които той породи. Игнатов е в отпуска, но въпреки това даде извънредна пресконференция заради наболялата тема от последните няколко дни.
Темата беше повдигната от писмо от "Просвета", с което от издателството попитаха КЗД дали трябва да бъде изхвърлен Ботев от учебниците заради стихове като "турчин, че бесней над бащино ми огнище".
В заключенията на КЗД, изготвени на базата на това проучване, беше записано, че подобни стихотворения не бива да бъдат давани като примери за упражнения, тъй като извадени от историческия контекст ще създадат отрицателни нагласи към турското малцинство.
Игнатов подчерта, че лично министър-председателят Бойко Борисов му е поръчал да заяви категоричната позиция на кабинета за това дали да се променят учебни планове и програми и да отпадат стихове на Христо Ботев .
"Кабинетът "Борисов", цялото правителство е национално отговорно и патриотично и няма да допусне никаква подмяна в българската история. Независимо от това, че тя може да бъде прикрита под формата на намаляване на форми на дискриминация или политическа коректност," бе коментарът на Игнатов.
Образователният министър увери, че за правителството и министър-председателя науката и образованието са елемент на националната сигурност. "И който си позволи да подмени нашето историческо минало, ще бъде разглеждан като човек, който посяга на националната сигурност на България", категоричен бе образователният министър.
Министърът обеща, че няма да има никаква промяна в това отношение в учебниците и учебните програми. "Също така, смятам, че са абсолютна гавра предложенията, свързани с корекции на нашия фолклор или на литературата, дори и на съвременната", каза още просветният министър.
Днес стана ясно, че докладът на КЗД не е бил изпратен до МОМН. Изготвен е по времето на предишния председател Кемал Еюп. Съвсем наскоро Игнатов се е запознал с въпросният доклад, в чието изготвяне пръст имат бивши кадри на министерството като заместник-министъра Муккадес Налбант. ”И аз като гледам този състав се успокоих, защото винаги когато освобождавам човек от министерството се питам дали не съм постъпил неправилно. Постъпил съм абсолютно правилно”, заяви той.
Санкции за комисията едва ли ще последват, защото тя е независим орган, но и Игнатов като независим и свободен гражданин посочи, че повечето от нещата в доклада са гавра. Самият той призна, че ще се чувства засегнат, ако Левски или Ботев отпаднат от учебните програми. ”Ще останат всички, заради които всяка педя от нашата земя ние ценна на нас”, увери той. Игнатов призова майките да бъдат спокойни и да пращат децата си на училище.
Игнатов добави, че промените, които се правят в образованието ще бъдат по посока на прагматизма. В учебниците остават както Апостола Васил Левски и поетът-революционер, така и патриарха на българската литература – Иван Вазов. Игнатов запита кой смее да поставя въпроса дали Левски остава в учебниците или не. Децата ще изучават и всички други автори, които са изградили духовната тъкан на съвременна България, независимо от техните политически идеи.
"България е възникнала преди повече от 1300 години, нашата култура е по-древна от историята на нашата държава. Ние не сме някакви пришълци тук за по 600-700 години и по никакъв начин няма да позволим, каквато и да е промяна в това отношение”, каза министърът. "Политическите оценки се променят, властите се променят, обаче държавата остава и ние трябва да си я пазим”, отбеляза министърът.
*Информацията е актуализирана към 15.30 ч.