За над половината от всички анкетирани, предстоящите избори за Европейски парламент са важни. Това показват данните от изследване на "Тренд", съобщи БГНЕС.
Февруарската вълна от ежемесечните проучвания на "Тренд" не регистрира съществена динамика в данните за оценка на работата на основните институции.
Парламентът е институцията с най-високи отрицателни оценки за своята работа (68%), а съдът с най-ниски положителни (20%).
Омбудсманът е институцията, събираща най-широко одобрение (63% положителни оценки срещу 20% отрицателни),
превишаващи за пореден месец стойностите на президента (53% положителни срещу 31% отрицателни).
22% оценяват положително работата на прокуратурата, а 56% са на обратното мнение.
Армията и Българската православна църква регистрират по-високо одобрение за своята работа за сметка на неодобрението.
Положителна оценка армията среща сред 47%, докато отрицателната е 31%.
Църквата от своя страна се ползва с подкрепата на малко под половината (49%) от всички български граждани срещу малко над една пета (21%), които са на обратното мнение.
За над половината от всички българи (54%), предстоящите избори за Европейски парламент са важни, като от тях само 14% са на мнение, че са изключително важни.
В демографските разбивки ясно личи, че най-важен е евровотът за симпатизантите на БСП и ГЕРБ, като сборът от опциите "изключително важни" и "по-скоро важни" сред привържениците на двете големи партии е близо 80%.
Това говори за силна мобилизация и сред двата електората за предстоящите избори.
Видимо по-слаб интерес към евровота през май се регистрира сред най-младите (18-29), което обаче може да се окаже и потенциален електорален резерв за някои формации.
В сравнителен план между проучването ни през януари и това през февруари не се отчита динамика спрямо партийните предпочитания на основните партии.
ГЕРБ задържат първото място и този месец (18,3%), с минимална преднина пред основния партиен опонент в лицето на БСП (17,1%).
Запазва се и двойната разлика между ДПС (6,9%) и Обединени патриоти (3,5%).
Правим уточнението, че по-голямата част от терена на проучването е направен преди промените в изборния кодекс, които повишиха градуса на политическото и обществено напрежение.
Проучването ни през март ще покаже дали промените в изборните правила и последвалите събития ще дадат отражение върху партийните предпочитания на българите.