Днес празнуваме 108 години от Независимостта на България. Тя е провъзгласена с Манифест на 22 септември 1908 г., който цар Фердинанд І прочита в двора на църквата "Св. 40 мъченици" в старопрестолния град Велико Търново. Провъзгласяването на независимостта на България е политически акт, извършен от правителството на Александър Малинов. С него се отхвърля васалната зависимост на България от Османската империя, наложена й от Берлинския договор, сключен през 1878 г.
В черквата "Св. 40 мъченици" княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред насъбралото се хилядно множество.
Провъзгласяването на независимостта е огромен успех за българската дипломация. След него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулува цар.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г.
***
Манифест но княз Фердинанд за обявяване на държавната независимост на България
По волята на незабавния цар-освободител, великият братски руски народ, подпомогнат от добрите ни съседи, поданиците на Негово Величество румънския крал, и от юначните българи, на 19 февруарий 1878 година (се) сломиха робските вериги, що през векове сковаваха България, някога тъй велика и славна.
Оттогава до днес, цели тридесет години, българският народ, непоколебимо верен към паметта на народните дейци за своята свобода и въодушевяван от техните завети, неуморно работи за уреждането на хубавата си земя и създаде от нея под мое ръководство и онова на о' бозе почившия княз Александър държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи.
Винаги миролюбив, моят народ днес копнее за културен и икономически напредък; в това отношение нищо не бива да спъва България; нищо не трябва да пречи за преуспяването й.
Такова е желанието на народа ни, такава е неговата воля. Да бъде според както той иска.
Българският народ и държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и еднакво да желаят.
Фактически независимата ми държава се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни узи (вериги, б. ред.), с формалното разкъсване на които ще се отстрани и настаналото охлаждане между България и Турция.
Аз и народът ми искрено се радваме на политическото възраждане на Турция; тя и България - свободни и напълно независими една от друга, ще имат всички условия да създадат и уякчат приятелските си връзки и да се предадат на мирно вътрешно развитие.
Въодушевен от това светло дело и да отговоря на държавните нужди и народно желание, с благословението на Всевишния прогласявам съединената на 6 септемврий 1885 година България за независимо Българско царство и заедно с народа си дълбоко вярвам, че този ни акт ще намери одобрението на великите сили и съчувствието на целия просветен свят.
Да живее свободна и независима България! Да живее българският народ!
22 септемврий 1908 год. Фердинанд I
Как България празнува
Велико Търново
Кулминацията на тържествата ще е във Велико Търново, на които държавната власт ще е представена от зам.-председателя на Народното събрание Димитър Главчев. Той ще замества председателя на парламента Цецка Цачева, която пострада преди дни при инцидент.
В 19.30 ч. ще се проведе тържествената заря-проверка на площад "Цар Асен І”, където Главчев ще произнесе слово по повод годишнината от обявяването на Независимостта. По-рано през деня той ще присъства на празничната света литургия и водосвет в църквата "Свети Четиридесет мъченици” в старата столица.
В 10.30 часа ще се проведе военният ритуал за издигане на националното знаме на Република България. Гости и граждани на Велико Търново ще поднесат цветя на Пирамидата на Независимостта в крепостта "Царевец”. В старопрестолния град ще има и празнично шествие до паметника на "Майка България”, където ще бъдат поднесени венци и цветя.
В столицата ще се проведе тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на администрацията на президента на "Дондуков” 2.
От 11.00 ч. пред Паметника на Независимостта ще участват Софийският духов оркестър и хор "Света София” с художествен ръководител Валентин Бобевски. Водещ на събитието ще бъде актьорът Пламен Манасиев. Националната гвардейска част ще изпълни военен ритуал.
Стара Загора
Стара Загора ще чества 108-годишнина от обявяването на Независимостта на България с тържествен общоградски ритуал. В 10.30 часа в парк " Александър Стамболийски" ще бъдат поднесени венци и цветя пред "Паметника на загиналите във войните старозагорци". След ритуала в 11.00 часа концерт в парка ще изнесе Общинският духов оркестър.
Военнослужещи от Сухопътните войски ще вземат участие в празнични прояви в цялата страна по повод 108-та годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България.
Честванията ще започнат с тържествена проверка-заря на 21 септември от 20.00 ч. в село Климент, община Карлово, с участието на военнослужещи от 61-ва механизирана бригада. На 22 септември от 10.30 ч. военнослужещи от състава на 2-ра механизирана бригада ще вземат участие в тържествен ритуал по полагане на венци пред паметника на "Загиналите във войните старозагорци" в Стара Загора.
Хасково
От 11.00 ч. пред Паметника на незнайния войн в Хасково военнослужещи от състава на военно формирование 52740 – Хасково ще се включат в отбелязването на 108-та годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България с ритуал по поднасяне на венци и цветя.
Враца
Военнослужещи от военно формирование 54990 – Враца ще участват в ритуал по издигане на националното знаме от 10.00 ч. на площад "Христо Ботев" в града, а военнослужещите от гарнизон Плевен ще отбележат празника с тържествена церемония от 11.00 ч. на площад "Стефан Стамболов".
София
София се включва в тържествата по повод 108-та годишнина от обявяването на Независимостта на България. От 11.00 часа пред паметника на площад "Княз Александър I" Националната гвардейска част ще изпълни военен ритуал.
Участие в честването ще вземат представители на местната власт, Софийският духов оркестър и хор "Света София".
По повод празника всички общински музеи ще работят с вход свободен. Жителите и гостите на столицата могат да посетят безплатно Музея за история на София, музея под базиликата "Света София", Софийската градска художествена галерия, парк-музей "Врана" и Зоологическата градина.