Увеличение на минималната работна заплата на 330 лв., поискаха от КНСБ. От януари 2013 година всички пенсии и бюджетни възнаграждения да бъдат увеличени минимум с 10%, настоя лидерът на синдикалната конфедерация Пламен Димитров на пресконференция, на която бяха оповестени резултатите от изследване за издръжката на живот.
От синдиката смятат, че трябва да бъде променена погрешната политика на правителството, която е политика на рестрикции и финансови ограничения. Трябва да се инвестират допълнителни средства, ориентирани към допълнителна ликвидност в икономиката, смята Димитров.
Издръжката на живот на едно лице от 4-членно семейство, което включва двама възрастни и две деца, в края на март 2012 г. достигна 547,40 лв., или общо този тип домакинство месечно трябва да разполага с 2 189 лв. С тази сума могат да бъдат покрити задължителните разходи за жилище, храна и др., спрямо нормалните български стандарти.
На годишна база абсолютната стойност на издръжката на живот нараства с близо 19 лв., а средно за 4-членно домакинство с около 77 лв. Темпът на нарастване на издръжката на живот през март 2012 г. е с 2% спрямо декември 2011 г., а спрямо същият период на миналата година е с 3,6%.
Основните фактори, които са повлияли за нарастването на издръжката на живот през първото тримесечие на годината, са въвеждането на акциз върху природния газ, повишението на акцизните ставки върху дизеловото гориво, поскъпването на петрола в световен мащаб, увеличението на цените на природния газ, на транспорта, на горивата, на питейната вода, услугите и др.
Намаляващото селскостопанско производство, съпроводено с повишението на цените на продуктите и фалити на фирми, поради вложени значителни средства, за да се отговори на изискванията на европейските директиви, също са оказали влияние върху нарастването на издръжката на живот. Очакванията са да продължи тенденцията на поскъпване до края на годината, вследствие на ефектите от поредното увеличение на цената на газа от 1 април, на топлоенергията и електроенергията от 1 юли.
В групата на хранителните стоки от началото на годината също се наблюдава тенденция на покачване на цените, посочиха от КНСБ. Поскъпването общо при хранителните стоки, напитки и тютюневи изделия през първото тримесечие е с 2,6%, а в годишен план ръстът е от 2,7%. 1 млрд. лв. допълнително оборот е показан на светло със свързването на касовите апарати към НАП.
Данните отчитат увеличение на средната работна заплата за страната с 4,7%, защото броят на заетите намалява. Официално регистрираните безработни у нас са 620 хил. души. Синдикатът отчита 7% намаление на заетостта за 2011 спрямо 2010 година, което означава нови 155 хил. души без работа и с 370 хил. повече спрямо 2008 година.
Наполовина са намалили за две години българите, които имат спестявания. През 2010 година 14% от българите са посочили, че са спестили пари, а през 2011 са 7%. По данни на БНБ, 32,5 млрд. лв. са спестяванията на населението.
Според изследването на КНСБ тези пари са спестявания на 511 хил. души, което прави 7% от населението, стана ясно от думите на Пламен Димитров. 46% от тях или около 250 хил. души имат спестявания до 1000 лв., а около 60 хил. души има спестени над 5 хил. души.