Ново проучване разкрива значителна разлика между желаното и реалното заплащане в страната. Докато повечето българи смятат за "удовлетворяваща" месечна заплата сума между 2500 и 4000 лева, официалните данни показват съвсем различна картина.
Според анкета, проведена от платформата за намиране на работа Work Talent (WorkTalent.com), българите имат следните представи за достойно заплащане:
Интересното е, че тези очаквания значително надвишават средната работна заплата в страната, която към средата на годината възлиза на 2296 лева, според официалните данни.
Важно е да се отбележи, че заплащането варира значително в зависимост от сектора. Например, в информационните технологии (ИТ) средната заплата е значително по-висока от общата за страната. По данни на Националния статистически институт (НСИ) към месец юни тази година, средната заплата в сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" достига впечатляващите 5164 лева.
Над средното ниво от 3000 лева месечно се заплаща и в сферата на финансите и енергетиката. В същото време, в отрасли като строителство, туризъм и селско стопанство средната заплата остава под прага от 2000 лева, макар че тук трябва да се отчете и фактът, че част от реалните доходи в тези сектори може да не се отразяват в официалната статистика.
Проучването разкрива и значителни географски различия в нивата на заплащане. Столицата София предвидимо води класацията със средна месечна заплата от 2697 лева. Следват я:
На другия полюс се нареждат области като Видин (1288 лева), Кюстендил (1291 лева) и Благоевград (1296 лева), където средните заплати са значително по-ниски.
Експертите от Work Talent обобщават резултатите от анкетата така:
Тези данни ясно показват разминаването между очакванията на работещите и реалната ситуация на пазара на труда в България. Въпреки че желанията за по-високи доходи са разбираеми, важно е да се отчитат и икономическите реалности в страната.