Идеята за единство на Европа остава актуална и след Brexit.
Процесът на излизане на Великобритания от Европейския съюз трябва да започне колкото е възможно по-скоро, за да може да се концентрираме върху други въпроси.
Това заяви германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер след среща със своите колеги от Франция, Италия, Белгия, Холандия и Люксембург. "На срещата ние потвърдихме волята си, че ще съхраним Европа заедно", каза той.
Според член 50 на Лисабонския договор Лондон трябва официално да уведоми Брюксел за намерението си да напусне Евросъюза. "Никой не може да наложи на Лондон" тази стъпка, британските власти сами трябва да предприемат тези действия, посочи Шайнмайер.
Според него Великобритания сега ще се концентрира върху себе си, но в Лондон трябва да си дават сметка, че неговите постъпки ще влияят върху ситуацията в континентална Европа. Европейският съюз трябва да бъде единен при разрешаването на проблемите с миграцията, сигурността и заетостта, призова белгийският външен министър Дидие Рейндерс.
"Ние заедно трябва да работим по миграцията, да дадем отговор на нашите граждани с помощта на конкретни мерки. Същото се отнася и до сигурността – както външната, така и вътрешната, след много години на терористични атентати в много страни-членки. Също трябва да работим заедно по въпросите на заетостта за постигането на икономически растеж. Това е възможно в рамките на вътрешния пазар с всички участници на една маса", каза той.
Франк-Валтер Щайнмайер и неговите колеги от Франция, Италия, Холандия, Люксембург и Белгия – петте други страни-основателки на ЕС, се събраха днес в Берлин, за да обсъдят излизането на Великобритания, както и документа за "гъвкав съюз", допълва БГНЕС.
Той предвижда страните да не участват във всички интеграционни проекти на Евросъюза. В същото време в началния текст на документа, съставен от германската и френската страни, се отбелязва, че двете държави трябва да работят, за да не се повтори подобен сценарий, като този във Великобритания, и в други държави от ЕС.