Българският финансов пазар все още е далеч от нивата, с които е свикнала останалата част от Европа и развитие части на света. В същото време у нас от години вече има сериозни компании, които усилено развиват дейност в тази сфера. В определени кръгове пък интересът е доста голям, а паралелно с това се увеличават и хората, които искат да се занимават с този бизнес. Естествено е те да търсят възможност да се учат от най-добрите. Такава възможност им се отдаде преди седмица, когато на 9 и 10 септември в София и Пловдив базираният в Лондон брокер ActivTrades организира два ексклузивни и безплатни трейдинг семинара. Чрез тях българските трейдъри имаха възможност да надникнат в забързаното ежедневие на професионалния трейдър. В отворените лекции участие взеха както начинаещи, така и напреднали трейдъри, а основен лектор беше Малте Кауб.
Той е един от най-големите експерти в света в търговията с валути. Основател на Leadership Council of Traders в Лондон и е съветник на публично търгувани дружества и пенсионни фондове от цял свят. Богатият му опит и мрежата му от професионални контакти го правят един от най-предпочитаните лектори в областта на финансовия трейдинг. Неговите семинари и уебинари обхващат богато разнообразие от теми: от автоматизиран трейдинг до търговска психология. Покрай лекциите Кауб успя да отговори и на няколко въпроса на iNews.
Г-н Кауб, идвате в София по покана на "АктивТрейдс", за да ръководите семинари върху търговията на форекс пазарите. Бихте ли ни разказали малко повече за него и какво ви води точно тук?
Познанията на българските трейдъри са впечатляващи. Преди няколко години бях поканен на мероприятие в България и оттогава винаги съм искал да се върна отново, за да споделя ноу-хау от най-големите трейдинг среди, като Лондон и Ню Йорк, що се касае до това, как да станеш успешен трейдър.
Имате ли някакви преки наблюдения върху форекс пазара в България? Какъв потенциал виждате в него?
В България потенциалът за търговия на форекс пазарите е огромен. Понеже за да започнеш, се нуждаеш от минимална сума, а брокерът ти предоставя задоволително кредитно рамо. Трейдингът изисква много дисциплина и познания. Затова на семинарите дискутирахме именно какво отличава успешния от неуспешния трейдър.
Интересува ли се българинът от този вид търговия? Какви са предпочитанията му? Имате ли някакви впечатления от последните си семинари в България?
Българският трейдър изглежда дълбоко заинтригуван да затвърди уменията си. Едно от предизвикателствата е, че някои трейдъри бързат да натрупат печалба за твърде кратко време. А рискът и възвръщаемостта на инвестициите са взаимосвързани. И ако трейдърът иска бързо да натрупа космически печалби, му се налага и да поема значителен риск, който пък от своя страна би могъл да доведе и до загуба на капитала. Добрият трейдър умее да поддържа баланс от гледна точка на риск/възвръщаемост, за да може последователно да акумулира печалби. На семинарите в София ние засегнем широко въпроса как да се търгува на много волатилни пазари.
Смятате ли, че на форекс пазарите може да се говори за елемент, който би могъл да послужи за отправна точка на успешния трейдър?
"АктивТрейдс", като водещ CFD брокер, инвестира значително в платформи и технология. Така българският трейдър може да се възползва от автоматизирана търговия, съчетавайки трейдинга с натоварения си ритъм на живот.
Как се отразява на световните финансови пазари кризата в Близкия изток?
За трейдъра, тя означава възможности. На пазарите всяка една криза засилва волатилността, а тя пък от своя страна създава шансове. Това също беше една от основните теми на семинарите.
Вие сте експерт в търговията с валути. Кои валути са най-предпочитани от инвеститорите през 2016 г.? И каква е прогнозата Ви за 2017-та?
Все още отчитаме огромен интерес при американския долар, вероятното поради покачване на основния лихвен процент в САЩ, както и поради несигурността в Европа (визирам най-вече Brexit). Мнозина трейдъри следят съвсем отблизо възможното развитие при президентските избори в Щатите, за да могат евентуално да съкратят дългите си позиции при кросове с американския долар в случай че има по-голяма вероятност Доналд Тръмп да спечели.
Според мен 2017 г. ще бъде напрегната година. може би ще сме свидетели на сериозен регрес в капиталовите пазари. Всички финансови продукти, търгувани на марджин, носят висока степен на риск за Вашия капитал. Те не са подходящи за всички инвеститори.