Децата, които няма да влязат в училище на 15 септември

Неправителственият сектор настоява за пълноценна интеграция на децата бежанци

по статията работи: Филипа Тодева | 13.09.2014 | 11:35

Във връзка с факта, че голяма част от децата бежанци в България няма да влязат в класните стаи на 15 септември, се обръщаме към представителите на бъдещото правителство да предприемат незабавни мерки за разрешаване на този проблем. Това се казва в позиция на неправителствената организация "Каритас България".

От неправителственият сектор у нас предупреждаваха, че повечето деца на бежанци в България няма да влязат наесен в училище, ако НС не приеме спешни промени в Закона за убежището и бежанците.

Това стана по време на състоялата се в президентството кръгла маса на тема: "ДОСТЪП - осигуряване на пълен достъп до националната образователна система за търсещи закрила и бежанци”. Преди да се разпусне, парламентът така и не успя да гласува окончателно нужните законови поправки.

"В навечерието на 15 септември именно въпросът "Как децата бежанци да влязат в училище?” остана нерегламентиран, а точно поправката, за която експертите на "Каритас България” настояха по време на кръглата маса в Президентството, даваше възможност да бъде разработена наредба между Министерството на образованието и науката и Държавната агенция за бежанците, която да регламентира това. "Каритас България” продължава да стои зад позицията си, че българското училище е най-доброто място за изучаване на български език и най-ефективното средство за интегриране в българското общество на децата бежанци.

Всеки бежанец, който идва в България, има право на образование. На децата бежанци не трябва да се гледа като на бежанци, а като на деца. Мястото на децата е в училище. Българската образователна система трябва да стане достъпна за тях. Включването в българското училище на деца бежанци е най-ефективното средство за интеграцията им в българското общество", настояват от организацията.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Слънчеви пера тв филм /България,...
  • 07:00 Имало едно време...предметите...
  • 07:15 Телепазарен прозорец
  • 07:30 Домът на вярата
  • 08:00 Денят започва с Георги Любенов
  • 11:00 Отблизо
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:30 Арена спорт
  • Сега "Древно инженерство" - документална...
  • 07:30 "Тази събота и неделя" - уикенд...
  • 11:00 "Богатствата на България" -...
  • 11:30 "Светът на здравето" - здравно...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 ПРЕМИЕРА: "Изгубена и намерена в...
  • 14:30 "Руса амбиция" - комедия,...
  • 16:30 "120 минути" - публицистично...
  • Сега "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 07:30 "Събуди се" - предаване
  • 11:00 "Съдебен спор" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Не забравяй, че те обичам" - с уч....
  • 14:15 "Споделени мечти"- комедия,...
  • 16:00 "Да хванеш гората" - документална...
  • 16:30 "На фокус с Лора Крумова" -...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.