Европейският парламентът се противопостави на позицията на някои европейски лидери, които настояват за промени и за ограничения на свободата на движение на гражданите на ЕС. Депутатите в ЕП напомниха, че временните ограничения за свободно движение на работници от България и Румъния изтекоха на 1 януари 2014 година.
С резолюция, предложена от групите на ЕНП, С&Д, АЛДЕ, Зелени/ЕСА и ЕОЛ/СЗЛ, парламентът призовава държавите членки да се съобразят с разпоредбите на Договора за ЕС, касаещи свободата на движение — право, гарантирано за всички европейски граждани.
Евродепутатите призовават страните от Европейския съюз да се въздържат от всякакви действия, които биха могли да повлияят на правото на свободно движение. Те отхвърлят и всяко предложение за ограничаване на броя на имигрантите в ЕС, тъй като това е в противоречие с принципа на Договора.
Парламентът отбелязва, че с наближаването на изборите за Европейски парламент, свободното движение на гражданите на ЕС се превръща в тема на кампаниите на някои политически партии и че съществува риск този дебат да доведе до увеличаване на расизма и ксенофобията. Той посочва също, че високопоставени европейски политици неотдавна са направили изявления, насочени срещу правото на свободното движение.
Последните проучвания на Комисията показват, че мобилните работници са нетни платци в икономиките и бюджетите на страните домакини.
Въпреки че само 2,8% от всички граждани на ЕС живеят в държава от ЕС, различна от тяхната собствена, те са ключов елемент за успеха на вътрешния пазар и стимулират европейската икономика, заявиха евродепутатите.
Депутатите призоваха държавите членки да не дискриминират мобилни работници от ЕС, като неправилно смесват правото на свободно движение с цел работа с предполагаеми злоупотреба със системите за социално осигуряване.
Те напомниха на държавите членки, че е тяхна социална отговорност да се справят със злоупотребите със системите им за социални грижи, независимо дали са дело на техните собствени граждани или на граждани на други страни от ЕС.