Евро 2024: Пети финал за Испания

по статията работи: iNews.bg | 10.07.2024 | 09:00
Повече за:
Пети финал за Испания на Европейското първенство. Ла Фурия обърна Франция от 0:1 до 2:1 в рамките само на 4 минути и в неделя в Берлин ще срещне Англия или Нидерландия, които играят утре. Иберийците ще търсят четвъртата си титла на Европа, след онези през 1964, 2008 и 2012 г. Дидие Дешан пък остава без европейска титла като треньор, въпреки че Петлите поведоха с гол в 9-ата минута на Коло Муани. Началото бе взривно за Франция. Още с първата си атака петлите вкараха. В 9-ата минута Мбапе получи отляво, Хесус Навас му остави доста пространство и капитана на Петлите сложи топката на главата на Коло Муани на далечната греда – 1:0. След 513 минути и 87 удара, Франция вкара първия си гол от игра в турнира. Коло Муани пък се нареди сред едва четиримата футболисти вкарали гол на полуфинал на световно (срещу Мароко през 2022) и на европейско първенство. Другите са Герд Мюлер, Мишел Платини и Мирослав Клозе. Ла Фурия отговори мълниеносно. В 21-ата минута Ламин Ямал запази място в историята. Тинейджърът от Барселона стреля от около 25 метра и топката влезе неспасяемо в горния десен ъгъл на Менян. На 16 години и 362 дни Ямал стана най-младият играч на полуфинал на световно или европейско и най-младият голмайстор в историята на европейските първенства. След още 4 минути резултата вече бе 2:1. Този път Хесус Навас центрира отдясно, защитата на Франция не изчисти добре, а Чуамени се забави и Дани Олмо пое топката и стреля по диагонала покрая вратаря. Кунде опита да спре топката пред голлинията, но я заби във вратата. Първоначално гола бе записан като автогол на Кунде, но после УЕФА корегира това и записа Олмо като автор на попадението.