"Дори в съда виждаме решения, които не са в полза на обществения интерес. НАП трябва да си търси по-настоятелно задълженията към нея. Комисията за финансов надзор е наясно с начина, по който се управляват средствата в осигурителните фондове. МОСВ също имат задължение да налагат санкции, които да не падат в съда, за да има поне едно усещане, че замърсителите ще си носят последиците от нарушенията на законодателството, които правят". Това каза пред БНР Меглена Антонова от "Грийнпийс".
Тя представи в предаването "Неделя 150" нов доклад на "Грийнпийс" – България, който разкрива поредни порочни практики в българската енергетика.
Съществуващият порочен модел в българската енергетика поставя сериозен риск енергийният преход да се изгуби в лабиринта от сенчести политически и икономически интереси на конгломерата, свързван с бизнесмена Христо Ковачки. За това предупреждава докладът "Осемте кръга на Въглищната империя на "Ковачки" на "Грийнпийс" – България.
Анализът на сложния пъзел от връзки и зависимости е продължение на разследването "Финансовите мини", което през 2018 г. описа кръговете от мини и централи, чиято собственост е скрита зад слоеве от офшорни фирми. Контурите на Въглищната империя на "Ковачки" обаче са много по-широки и обхващат посредници, източващи публичното дружество "Топлофикация София", търговец и верификатор на парникови емисии, пенсионен фонд за инвестиции в топлофикации, застрахователно дружество – "фаворит на държавата", и не на последно място – лобистко сдружение за "зелено бъдеще" на кафявата Въглищна империя.
От "Грийнпийс" – България правят анализ и на дейността на фирмите, свързани с пенсионната компания "Топлина". 47% от капитала на дружеството се държи от едноличната компания на Христо Ковачки "Ел Ем Импекс". Пенсионната компания "Топлина" управлява близо 300 млн. лева към 31 декември 2021 г.