И АСЕП с позиция за покачването цената на тока

Докато редлагането на енергия на БНЕБ е концентрирано в три търговски дружества от една холдингова структура, е невъзможно да има борсова цена, пишате те до премиера Борисов

по статията работи: iNews | 06.12.2018 | 13:52
И АСЕП с позиция за покачването цената на тока
pixabay.com

Aсоциация свободен енергиен пазар /АСЕП/ изпрати позиция до премиера Бойко Борисов относно ръста в цените на електроенергия за свободния пазар през второто полугодие на 2018 г.

В позицията, изпратена и до медиите, се посочва, че докато предлагането на енергия на Българската независима енергийна борса /БНЕБ/ ЕАД е концентрирано в три търговски дружества (НЕК ЕАД, АЕЦ Козлодуй ЕАД и ТЕЦ Марица Изток 2 ЕАД), които са част от една и съща холдингова структура, е невъзможно да се постигане реална конкурентна среда и борсова цена, определена единствено от пазарни принципи. Асоциацията смята, че липсва регулаторен контрол върху правилата и решенията на БНЕБ ЕАД, както и външен клиъринг по сетълмент цени.

Според АСЕП нямало информация относно предприетите от Комисията за енергийно и водно регулиране действия по прилагане на Регламент 1227/2011 (REMIT). Освен това имало и намалено търгуване на дългосрочни продукти за 2019 г, чийто обем е крайно недостатъчен за осигуряване на базовото потребление и да дадат относителна стабилност на пазарните участници в лицето на търговци на електроенергия и индустриални потребители.

От асоциацията считат, че липсата на разнообразни възможности за хеджиране и покупка на електроенергия за свободния пазар ще продължи и в първите месеци на 2019 г.

Оттам добавят, че за да могат търговците да изпълняват договорите си за доставка към клиенти и да се снабдят с необходимата енергия при това ограничено ниво на предлагане, ще има презастраховка от тяхна страна, която ще се изрази в по-високи максимални цени при подаване на оферти към БНЕБ ЕАД, което допълнително ще води до изкривяване на кривата на търсене и предлагане и ще рефлектира в още по-голямо увеличение на клиринговата цена на "Ден-напред".


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Култура.БГ предаване за култура с...
  • 04:10 Олтарите на България
  • 04:30 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Книга на книгите 3 анимационен филм...
  • 05:40 Арт детектив рубрика за лайфстайл и...
  • 06:00 Патилата на Спас и Нели детски...
  • 07:05 Имало едно време...предметите...
  • 07:15 Телепазарен прозорец
  • Сега "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 05:10 "Дракони: Надпревара до предела" -...
  • 06:00 "Светът на здравето" - здравно...
  • 06:30 "Древно инженерство" - документална...
  • 07:30 "Тази събота и неделя" - уикенд...
  • 11:00 "Вкусът на България" - кулинарно...
  • 11:30 "Светът на здравето" - здравно...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • Сега "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:30 "Лабиринт към щастието" - сериен...
  • 06:30 "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 07:30 "Събуди се" - предаване
  • 11:00 "Съдебен спор" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Тук, при теб" (премиера) - с уч....
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.