Японски инженери създадоха амбициозен проект за добив на слънчева енергия в Сахара, съобщава PhysOrg.com.
Системата от фабрики за производството на силиций и соларни панели ще използва слънчевите лъчи за производството на енергия, достатъчна за задоволяване на енергийните нужди на половината свят през 2050 г., прогнозират учените.
Планът на проекта предвижда строеж на фабрика за извличането на силиций от пясъка в достатъчно големи количества и с необходимото качество за производството на соларни панели.
След като първите соларни плантации бъдат готови, част от генерираната слънчева енергия ще се използва за построяването на други подобни фабрики за добив на силиций, които ще произвеждат също соларни панели. Процесът ще се повтаря до покриването на обширни територии от Сахара със слънчеви панели.
Според водача на проекта Хидеоми Коинума от университета в Токио никой досега не се е опитвал да използва пясък от пустинята за производството на висококачествен силиций.
Енергията от соларните панели ще бъде разпространявана чрез свръхпроводници охладени до -240ºС, като използваната технология за охлаждане ще относително евтина на базата на очакваните печалби.
Системата от свръхпроводници ще бъде способна да доставя 100 гигавата електричество на поне 500 километра разстояние, смята ученият.
За да създаде този мащабен проект на практика, екипът от изследователи трябва да преодолее множество трудности като последиците от пясъчните бури, нуждата от използването на течен азот за охлаждане на проводниците, закопаването им оптималната дълбочина и др.
Първоначалната цел на учените е да се фокусират върху работата над очакваните предизвикателства и да демонстрират пред потенциалните инвеститори, че проектът е реализуем и рентабилен.
Важна цел на проекта е и обучението на инженери и специалисти от африканските държави, върху които ще се строят инсталациите.
Миналата година в Сахара стартира друг проект за генерирането на соларна енергия, която се предвижда да задоволи 15% от енергийните нужди на Европа до средата на века. При него също се планира пренос на електричество по свръхпроводници до Стария континент.