Положителна динамика в популацията на два вида от Червената книга – амурски тигър и далекоизточен леопард – е отбелязана благодарение на борбата с бракониерите и увеличения брой на копитните животни, съобщава амурският филиал на WWF в Руссия, цитиран от РИА Новости.
Министърът на природните ресурси на Русия Сергей Донски е обявил ръст в популацията на редките видове тигри и леопарди. Сега в ареалите има около 510 амурски тигъра, а като цяло по негови данни популацията на дивите котки може да стигне до 700. Популацията на далекоизточния леопард е 60-70 особи.
"Важно условие за увеличаване на числеността на амурския тигър и далекоизточния леопард е охраната на животните, включително борбата с бракониерството, която в последните години се води доста успешно. Значителна роля в това изигра и по-строгото наказание за лов на видове от Червената книга. Значителен фактор са действията, насочени към увеличаване на копитните животни – хранителна база за редкия хищник. Такива програми се прилагат активно в националните паркове и редица ловни стопанства. И именно на тези територии е отбелязан значителен ръст на количеството тигри в сравнение с 2005 година", се казва в съобщението.
В същото време са установени територии, на които числеността на тигрите е намаляла. Тези участъци са повлияли на крайния брой на хищниците в руската част на ареала. Именно в тези "болни точки" предстои да се съсредоточат основните усилия на държавните органи и обществените природозащитни организации, става ясно още от текста на съобщението.
Далекоизточният (амурски) леопард е един от подвидовете на леопарда и най-рядката от големите котки на планетата. В Русия той обитава само Приморието. Амурският тигър е сред най-редките хищници на планетата, той е нанесен в Международната Червена книга. Обитава охраняема зона в Югоизточна Русия, бреговете на река Амур и Усури в Хабровския и Приморския край.