Европейския съюз трябва да има водеща роля на срещата по климата, организирана от ООН. Тя ще се проведе в Дърбан през декември, напомнят европейските депутати. Те препоръчаха позициите на общността да бъдат за удължаване на Протокола от Киото и за намаляване на емисиите въглероден диоксид и след 2012 година.
Предложението беше записано в резолюция, гласувана в пленарната зала по време на сесията на Европейския парламент в Страсбург. В подкрепа на документа гласуваха 523-ма депутати, 76 се обявиха "против", а 43-ма гласуваха с "въздържал се".
Европейските депутати коментираха още, че намаляването на вредните емисии няма да затруднят икономиката, а напротив - ще стимулират нейния растеж. Те подкрепиха и идеите целите да бъдат увеличени и намалението на СО2 след 2020 година да бъде над 20 на сто, каквито са сегашните намерения.
"Международните преговори по климата са на кръстопът между застой и напредък - ЕС трябва да помогне за създаването на нова динамика по време на срещата в Дърбан". Това заяви председателят на парламентарната комисия по околна среда и ръководител на делегацията на ЕП в Дърбън Йо Лайнен (С&Д, Германия).
Той добави, че икономическата криза не трябва да се използва като извинение за бездействие и трябва да се работи за постигане на всеобхватно споразумение за климата най-късно до 2015 година.
Фонд по климата и други мерки
Освен подкрепата си продължение на Протокола от Киото депутатите поискаха ЕС да съдейства и за намирането на споразумение по източниците и управлението на т.нар. Зелен фонд за климата в подкрепа на развиващите се страни. Фондът трябва да разполага и да разпределя по 100 млрд. долара годишно до 2020 година.
Трябва да бъдат взети и необходимите мерки за ограничаване на емисиите от въздушния и морския транспорт, които в момента са изключени от споразумението.
В заключение европейските депутати изказаха и своето опасение относно голямата пропаст между международните ангажименти и целите на ООН за намаляване на глобалното затопляне. Научни доклади на ООН стигнаха до заключението, че индустриализираните страни трябва да намалят емисиите си с 25-40% до 2020 година, в сравнение с нивата от 1990 година.