До 2050 г. най-хладните лета в тропиците и в части на северното полукълбо ще бъдат по-горещи и от най-знойните летни месеци през последния половин век, ако и в бъдеще глобалното затопляне продължи със същата скорост, сочат данните от ново изследване.
В бъдеще тропическите региони в Африка, Азия и Южна Америка могат да станат свидетели на постоянни и безпрецедентни днес жеги, се казва в още в проучването, цитирано от physorg.com.
Подобни драматични промени в температурите ще причинят огромно влияние върху човешкото здраве, хранителните доставки и биоразнообразието на Земята.
Мнозина учени от дълго време предричат, че климатичните промени, предизвикани от парниковите емисии, ще доведат до по-чести горещи вълни, като тази, връхлетяла Европа през 2003 г. и САЩ през изминалата седмица.
За да разбере какво ще се случи в бъдеще, авторът на изследването и професор от университета в Станфорд Ноа Дифенбоу избрал 50 климатични модела, които са доказали своята точност в миналото, и съответно ги проектирал в бъдещето.
Резултатите недвусмислено показали, че нормалното лято на бъдещето днес би било класифицирано като гореща вълна. В общия модел до 70% от летата между 2010 до 2039 г. ще бъдат по-горещи от максимума, постигнат в края на 20 век в зоните около Екватора.
Най-напред и най-тежко ще бъдат засегнати тропическите части на света.
Големи части от Северна Америка, Китай и Средиземноморието също ще навлязат в горещ режим до 2070 г., сочи още проучването.
Последствията от бъдещите жеги са повече от плашещи. За природата те ще се изразят в унищожаване на гори в големи горски пожари, каквито през последните години наблюдаваме навсякъде по света, както и в ускореното изчезване на животински и растителни видове.
Човечеството би пострадало от липсата на вода и храни в много региони по света, както и от директната висока смъртност от високите температури.