България все по-често се събужда с усещането, че живее между два свята — наводнение и пустиня. В едни региони водата прелива през диги и покриви, а в други чешмите капят с часове. Това вече не са изключения – това е новото нормално.
През първите дни на октомври 2025 г. поройни дъждове заляха Югоизточна България и Черноморието. Села около Царево, Ахтопол и Синеморец бяха под вода. Три жертви, десетки евакуирани, свлечени пътища и активирана система BG-Alert за бедствена опасност. В същия период в Сърбия и Северна Македония се изляха количества валежи, сравними с месечната норма за два дни.
Само на няколкостотин километра – друг сценарий. Северозападна България и части от Видинско, Монтана и Лом регистрираха критична суша. Почвите са изтощени, подземните води – спаднали, а селските райони са в режим на водоподаване. По данни на МОСВ над 170 населени места остават на воден режим. През лятото Балканите преживяха най-сухия период от десетилетия – в Сърбия и Албания реколтата беше унищожена, а язовирите паднаха под 35 % капацитет.
Докато Балканите се лутат между кал и прах, Европа регистрира най-топлия септември в историята. Температурите над сушата и океаните са средно с 1,6 °C по-високи от нормата. Учени от Copernicus Climate Service предупреждават: "Балканите вече са зона на климатични крайности – сушите ще стават по-чести, а пороите – по-силни."
Когато земята е изсъхнала, тя губи способността да попива валежите. Резултатът – флаш наводнения, които буквално измиват всичко. Една и съща причина стои зад потопите в Бургаско и пресъхналите кладенци в Плевенско. Природата не е излязла от равновесие – ние сме я извадили от него.
Вместо превенция, се реагира след бедствията. Много язовири са технически остарели, канализацията на малките населени места е под критичния минимум, а национална стратегия за адаптация още няма. Нямаме буфери. Когато завали, всичко тръгва надолу. Когато изсъхне – всичко спира.
Източник: Meteo Balkans