Скандалната американска компания Solyndra, която се превърна в пример за провал на държавната политика на САЩ за субсидиране на производството на зелена енергия, не е получила никакви задоволителни оферти от евентуални купувачи, предаде Reuters.
В сряда (16.11.11) в полунощ източно американско време изтече срокът за подаване на оферти за изкупуване на Solyndra. Липсата на подходящи предложения накара поискалата защита от кредитори по Глава 11 на американското законодателство компания да отложи с нови два месеца предвидения аукцион за два нейни завода в Калифорния.
Ако до 17 януари 2012 година няма подходящи оферти за бизнеса на Solyndra, компанията ще поиска от съда одобрение да бъде направен аукцион за разпродажба на активите ѝ. Това евентуално ще стане през последната седмица на първия месец на новата година.
Затрудненията за Solyndra далеч не са единствени по рода си – и други американски компании, които се занимават с производство на соларни панели и доставка на ток от слънчева енергия, не могат да намерят купувачи за бизнеса си. Соларният сектор в САЩ страда сериозно от понижаващите се цени на слънчевите панели.
Solyndra се превърна в истински провал за администрацията на Барак Обама, тъй като е първата американска компания, получила заем по открита от американското министерство на енергетиката кредитна линия за развитие на възобновяеми енергийни източници. Компанията получи 535 млн. долара заем, а след това обяви фалит и поиска защита от кредиторите си по Глава 11 от американското законодателство.