Министърът на околната среда и горите Нона Караджова спря изграждането на два опасни ветропарка в Добруджа, пише Север.бг.
Решенията за изграждането се базират на оценка за въздействие на околната среда на РИОСВ-Варна. Сега Караджова ги отмени след подадени жалби от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Зелени Балкани.
Против ветропарка се обявиха и експерти от две от най-големите и уважавани в света природозащитни организации – Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и Световният тръст за водолюбиви птици и влажни зони (WWT).
Жители в района и ловната дружинка от с. Дуранкулак изразиха несъгласието си от подобен акт със свои подписки.
Плановете са придвиждали изграждането на ветроенергийни паркове, състоящи се съответно от 150 ветрогенератора ("Генерал Тошево”) и 95 ветрогенератора ("Смин”). Те обаче е трябвало да бъдат построени в една от най-интензивните части на миграционния път Via Pontica, както и в опасна близост до Защитена зона от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.
Решенията и одобряване на изграждането на ветропарковете "Генерал Тошево” и "Смин” са взети на базата на погрешно представена и интерпретирана биологична и орнитологична информация, както и непълни оценки за съвместимост, които не отговарят на нормативните изисквания, и на изискванията на ЕС.
"Ветропарковете са особено опасни за едрите, реещи се птици като щъркели, орли и лешояди. Дори само едно прелитане в района на перките може да бъде фатално за тях, както това вече се случи с един белоглав лешояд, който беше разсечен от ветрогенератор в района на Калиакра", коментира Стойчо Стойчев, директор по природозащита в БДЗП.