Играта "Камък, ножица, хартия" най-често завършва с равенство, тъй като хората подсъзнателно копират действията на своите опоненти. Това сочи ново проучване на психолози от University College London, съобщава в. Telegraph.
Ако все пак всичко се дължи само на късмета, то само една трета от игрите биха завършвали с равенство, но действително тези случаи са много повече.
За да достигнат до този извод те помолили доброволци да играят на две версии на популярната игра: веднъж, когато и двамата били със завързани очи, и втори, когато само единият от двамата играчи можел да вижда.
При първия жребий процентът за завършване наравно бил 33,3 - точно, колкото е и случайността, но при втория процентът бил значително по-висок – 36,3.
На участниците били обещани пари, ако спечелят серията от игри. Въпреки, че се опитвали да спечелят, понякога те несъзнателно имитирали своите опоненти.
Според Ричард Кук, водещ автор на изследването, имитацията намира сериозно място в човешкия мозък. Оказва се, че моментите, в които хората копират, са вкоренени и се случват по-бързо, отколкото тези, при които човек може да се контролира и осъзнава точно какво прави.
Откритието потвърждава твърдението, че имитацията, често е "автоматична" и трудно може да бъде спряна.