Това, което хората трябва да разберат е, че не ЦИК е разпределил така мандатите, а методът на Хеър – Ниймайер. Това заяви говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов във връзка с протестите относно разпределението на парламентарните мандати по региони.
По думите му ЦИК просто прилага един математически модел за определяне на кандидатите по места за регионалното разпределение на парламентарните мандати, предаде агенция "Фокус". "Нямаме никакво право да решаваме субективно, каквото и да е във връзка с приложението на този модел. Разбирам, че той е несъвършен и поражда аномалии, които като че ли са по-големи, отколкото при предишния използван метод на "Д’Онт", призна Томов.
Според него няма идеален начин да се извърши двойно пропорционално разпределение на национално и регионално равнище, който да не води до някакви отклонения, при които някои хора се чувстват засегнати.
"Алтернативното решение изисква преразглеждане на законодателството, използваният метод за разпределение на мандатите и самата изборна система", подчерта Томов.
Той уточни, че изводът, който може да се направи е, че и сегашният Изборен кодекс се нуждае от публично-обществен дебат и корекции, след като поражда доста разграничени публични полемики.
"Това е нещо, което трябва да правим с оглед на бъдещи избори, не с оглед на настоящите, защото би било посегателство върху демокрацията, ако някой просто поиска да се променят изборните правила, след като изборите са приключили", каза още Цветозар Томов.
Граждани на Ямбол и Дупница протестираха пред сградата на ЦИК. В Ямбол настояват за повторно преброяване на бюлетините, тъй като са категорични, че вотът им е подменен. В Дупница пък продължават борбата срещу влизането на Александър Методиев, по-известен като Бат Сали, в 43-тото народно събрание.