Докато ние изпълняваме земните си дела – ходим на работа, водим децата на градина или училище и т.н. – в космическото пространство кипи собствена дейност.
Например сега към Слънцето летят едновременно две дългопериодични комети. Става дума за добре познатата ни C/2012 S1 (ISON), както и за новата C/2013 R1 (Lovejoy).
За ISON се пише почти всекидневно и всички тръпнем да видим дали тя ще засенчи Луната и ще ни спретне истинско зрелище за Коледа. Миналата седмица тя се размина с Марс, откъдето я засне орбиталната сонда MRO.
На 29 ноември тази комета ще прелети на 1,8 млн. км от Слънцето. На 26 декември ISON ще се сближи със Земята на разстояние 60 млн. км. Тя ще се наблюдава най-добре от Южното полукълбо на Земята.
Колкото до откритата миналия месец комета C/2013 R1 (Lovejoy), то тя ще се присъедини към зрелището за Коледа и на 25 декември ще премине на 0,88 астрономически единици от Слънцето (една астрономическа единица е равна на разстоянието от Земята до Слънцето, или средно 150 млн. км), пресичайки точката на перигея. Кометата е открита в нощта на 6 срещу 7 септември 2013 г. от астронома любител Тери Лавджой. Тя е четвърта поред комета, откривана от него.
Когато тази комета се озове в съзвездието Голяма мечка, тя ще достигне 7-а звездна величина и ще се вижда дори с невъоръжено око от Земята във вид на малка движеща се звезда.