Екип от биомедици и инженери от университета в Хюстън разработва усъвършенствана роботизирана система за извършване на хирургически интервенции в работещо сърце, съобщава PhysOrg.
Мултимодална роботизирана хирургическа система, управлявана чрез образи (съкратено MIROS) ще спомогне за максималното автоматизиране и прецизиране на сложните сърдечни операции.
Системата се управлява посредством образи, създадени от ядрено магнитен резонанс. Благодарения на тях хирургът командва изключително гъвкаво роботизирано устройство, което маневрира в различните части на биещото сърце. Визуалната система на устройството ще позволи един ден получаването 3D изображения в реално време.
Според специалистите новата система причинява минимални травми и същевременно доставя адекватна информация за моментното състояние на органа при интервенция.
Първата версия на MIROS е модифицирана специално за асистиране при подмяна на сърдечна клапа чрез проникване през миокарда.
За да намалят броя на животните, използвани при изпитанията на MIROS, изобретателите ще използват изкуствено сърце. Това е компютърно контролирана машина, разполагаща с 27 мотора, които имитират сърдечния ритъм.