Мобилните телефони скоро ще могат да издържат месеци, без да се зареждат всеки ден, след като учени открили как да ги накара да работят по-ефективно.
Екип от електроинженери в университета в Илинойс, САЩ смятат, че техният метод ще позволи на мобилните телефони и преносими компютри да работят 100 пъти по-дълго между две зареждания.
Методът е насочен към промяна на начина на работа на устройството на цифровата памет, тъй като това консумира много енергия, отбелязва британското издание "Телеграф".
В момента паметта на мобилния телефон съдържа тънки проводници метал. Всеки път, когато информацията е достъпна, ток преминава през тях за извличане на данни.
Електрическите инженери смятат, че ако размерът на компонентите, използвани за съхраняване и извличане на информация могат да бъдат намалени, това би могла да намали и количество електроенергия.
Те са открили начин за използване на въглеродни нанотръбички - малки тръби, 10 000 пъти по-тънки от човешки косъм.
Студент от екипа, който разработва метода, обяснява, че "потреблението на енергия е в основата на зависимостта между обема на паметта. Чрез използването на наночастици, ние сме в състояние да постигне много по-малка консумация на енергия."
Проф. Ерик Поп, ръководител на проекта, заяви: "Мисля, че всеки, който се занимава всеки ден със зарядни устройства и трябва да ги включва всяка вечер би желал батерията на мобилния му телефон или лаптоп да може да продължи да работи седмици или месеци."
Той смята, че методът може да подобри ефективността на мобилен телефон толкова много, че може да се направи да работи само чрез събиране топлинна енергия, кинетична енергия или слънчевата енергия.