Девет електрода, имплантирани в девет глави – по един във всяка. Инжекция с калиев хлорид спира сърцето. Кръвта не захранва мозъка и той започва да изпитва недостиг на кислород и глюкоза.
Вечните мъченици – мишките, изпадат в клинична смърт в името на науката...
Този нехуманен експеримент имал за цел да даде на учените определение на феномена клинична смърт. Статистиката сочи, че 20%, тоест всеки пети пациент, преживял спиране на сърцето, споделя впечатления за необикновен мистичен опит. В разказите се споменават излизане от собственото тяло, видения за други светове и дори тъмен тунел с ослепително ярка светлина в края.
Какво е това? Измислица или реален живот след смъртта?
Изследователката Джимо Борджигин се заинтересувала от този феномен, когато изучавала изменението на нивото хормони по време на смъртта на гризачи поради нарушаване в кръвоснабдяването на мозъка (тоест след инсулт).
Тя и колегите й провели нов експеримент – имплантирали електроди в мозъците на девет мишки за измерване на активността в шест различни области от главния мозък. За да не мъчат животните, изследователите използвали анестезия, която изменила състоянието на гризачите за час. След това в сърцата им била въведена смъртоносна доза калиев хлорид, която довела до спирането на жизненоважния орган.
В 30-те секунди между последния удар на сърцето и последната поява на сигнал в мозъка изследователите фиксирали работата на невроните. Честотата на колебания на сигналите била в диапазона от 25 до 55 херца. Какво било учудването на учените, когато на фона на общото отслабване след спирането на сърцето тези сигнали се засилили. Освен това различни части на мозъка синхронизирали тези "ритми" (дори по-добре, отколкото когато животното било в съзнание).
По-късно учените били принудени да констатират, че тези колебания са гама-ритми. Прието е тези ритми да се свързват със съзнателната дейност на човека и неговата способност да концентрира вниманието си. Затова присъствието на гама-ритъм при мишките в момента на спирането на сърцето било изненада за специалистите. Излиза, че след спирането на сърцето мозъкът е хиперактивен, информацията се обработва, съзнанието се усилва.
"Наличието на толкова висока мозъчна активност при животни, страдащи от предсмъртни мъки, впечатлява – споделя впечатления Кристоф Кох от Института на науката за мозъка "Алън", който не участвал в експеримента. – Но резултатите пораждат повече въпроси, отколкото отговори."
Д-р Кох има голям опит в областта на невробиологията и изучаването на съзнанието. Ученият твърди, че не е склонен да отъждествява фиксирания гама-ритъм с "високо съзнание" при гризачите. Изследователят смята, че в работата не са отчетени второстепенни фактори от рода на влиянието на анестезията и т.н. Други експерти също отбелязват, че макар мишките да се използват като моделни организми за човека, те не са подходящи като модел за предсмъртните видения.
Независимо от критиката авторите на експеримента настояват, че клиничната смърт е само ярка илюзия, породена от съзнанието на човека.
Изследователите продължават работата си, надявайки се тя да помогне не само докрай да се разбере феноменът клинична смърт, но и да се определят начини за подобрение на кръвотока в мозъка в екстрени ситуации или продължаване на мозъчната активност, без тя да доведе до непоправима вреда за здравия пациент.