Инженерите от Масачузетския технологичен институт създадоха мек и гъвкав робот от силикон, вдъхновен от пипалата на октопод. Детайлите на иновацията са разпечатани на 3D принтер.
Повечето съвременни роботи са твърди, тоест състоящи се от твърди детайли с определена форма. Но има и алтернатива – така наречените меки роботи, които идеално подхождат за преодоляването на сложни маршрути.
Екип инженери от MIT под ръководството на Андрю Марчийз са разработили софтуер за мека ръка манипулатор, което ѝ позволява да регулира структура и самостоятелно да преодолява различни препятствия.
След това учените сглобили от детайлите, някои от които били разпечатани на 3D принтер, прототип на собствен мек робот, напомнящ змия или пипало – подвижна структура с вътрешна система от канали, 100% състояща се от силикон.
Трансформациите на "пипалото", позволяващи му да променя формата на своите модули, за да се движи, се осъществяват чрез манипулации със сгъстен въздух в двата основни канала във всеки от модулите манипулатори.
Това се случва по такъв начин: каналът от едната страна на модула се удължава, а каналът от противоположната страна се задържа и модулът започва да се огъва в една от страните – така се случва всеки път, когато роботът трябва да се обърне.
В бъдеще учените възнамеряват да превърнат своето "пипало" в ефективна ръка манипулатор, като добавят в конструкцията "пръсти", които биха могли да хващат предмети.
"Не казвам, че светът трябва да бъде запълнен с роботизирани пипала, работещи на конвейерите. Искам само да оспоря убеждението, че роботите трябва да изглеждат и работят по определен начин", казва Марчийз.