Народното събрание прекрати процедурата за избор на главен съдебен инспектор в Инспектората към ВСС. Депутатите приеха решението единодушно със 156 гласа "за", против и въздържали се нямаше.
Вносители на проекта за прекратяване на процедурата са Мая Манолова и Четин Казак, които излъчиха преди коледните празници единствената кандидатура за поста. Тя беше на Веселина Тенева.
От ГЕРБ пък оттеглиха предложението си за удължаване на срока за избор на главен съдебен инспектор заради предложението на БСП и ДПС за прекратяване на процедурата по избора.
Заместник-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева посочи, че от парламентарната група нямат категорични възражения срещу конкретната кандидатура, а срещу начина, по който се случва процедурата за избор.
"След като има предложение процедурата да бъде прекратена, означава, че нашето предложение е безсмислено и безпредметно, затова го отлагаме", каза Цачева.
Председателят на правната комисия Четин Казак посочи, че Инспекторатът на ВСС няма свои ръководител от януари 2013 г., когато изтече мандатът на тогавашния главен инспектор Анна Караиванова.
"Повече от година този орган е без ръководител и положението е още по-нетърпимо. Работата на този орган е блокирана тотално", коментира Казак.
Той обясни, че взетото решение за прекратяване на процедурата е продиктувано от два аргумента. Единият е позицията на ГЕРБ, а без гласовете на опозицията няма как да се достигне изискването на две трети мнозинство. Вторият аргумент е докладът на Европейската комисия, според който в тази процедура трябва да се гарантира конкурентният характер.
Според народния представител от ГЕРБ Веселин Вучков процедурата е била опорочена, защото не може за три работни дни да се подбере кандидат. По думите му е трябвало да се проведат срещи с всички организации и НПО-та в съдебната система и едва след това да изтече срокът за номиниране на кандидатите.
Вносителят на предложението за прекратяване на процедурата Мая Манолова предположи, че още днес следобед правната комисия ще открие нова процедура за избор на главен съдебен инспектор. Тя припомни, че бившите управляващи не са се справили с избора на кандидат и въпросът е останал за решаване от следващия парламент.
Според нея процедурата трябва да бъде стартирана час по-скоро, но оттук нататък ще има проблем с номинациите за това кой ще се подложи на това състезание.
Манолова припомни начина, по който беше омаскарена кандидатурата на Веселина Танева малко след обявяването на номинацията ѝ.
"Аз съм потресена от начина, по който един безупречен съдия с авторитет може да бъде оплют по този грозен начин", коментира социалистката.
Манолова призова председателя на правната комисия и нейните членове да оставят народните представители от ГЕРБ да предложат срок за избор на главен съдебен инспектор.
"Нека на вашата юридическа съвест тежат всички опити да бъде дискредитирана институцията", заяви Манолова.
Според нея членовете трябва да определят един разумен срок, който да дава възможност на всички съсловни организации и НПО-та в съдебната система да кажат как трябва да изглежда фигурата на главен съдебен инспектор.
Социалистката призова за смирение и заяви, че очаква да се приключи в пленарната зала с политическите престрелки.
Десислава Атанасова от ГЕРБ напомни, че правителството на Бойко Борисов подаде оставка през февруари миналата година и няма как да носи отговорност за липсата на избор на главен съдебен инспектор.
"Да говорите, че ГЕРБ е виновен, че няма избор на главен съдебен инспектор, е некоректно и неморално и прилича на раздвоение на личността", каза Атанасова, обръщайки се към Мая Манолова.
Тя пък от своя страна ѝ отвърна, че прекаленото персонализиране на дебата води до това той да прилича на една обикновена махленска свада от женски тип, в която тя определено не желае да участва.
Процедурата за избор на главен съдебен инспектор ще бъде върната в Комисията по правни въпроси към парламента, която тепърва ще определи срок за гласуване и правила за кандидатите.