Японските гиганти Sony и Toyota Motor спряха производството си след мощния трус от 8,9 по Рихтер, който разлюля Япония тази сутрин и причини силно цунами, чиито вълни, макар и вече по-ниски, продължават да заливат източното крайбрежие.
Повечето компании с производства в най-силно засегнатите райони вече изчисляват нанесените загуби от природната стихия, съобщава агенция Блумбърг.
Освен финансови загуби обаче, бедствието доведе и до човешки жертви. Съобщава се за над 40 загинали, включително работник в завод на Honda Motor. В околностите на столицата горят поне 14 промишлени обекти.
Sony е затворила и евакуирала шест фабрики в Североизточна Япония, съобщава говорител на компанията. По думите му фирмата оценява щетите от нанесените разрушения на базираните там производства – на Blu-ray дискове, магнитни глави и батерии.
Toyota е спряла работата в три завода, а доставчик на компанията (Toyota Boshoku Corp.) съобщава за разрушения във фабрика в префектура Мияги. Засегнати са и пътищата в региона, уточнява фирмата.
Denso Corp., най-големият японски производител на автомобилни части, обяви, че изгражданите му нови мощности в южната част на Мияги са напълно разрушени. За щастие, сред работниците няма пострадали.
Рафинерията Cosmo Oil край Токио и в момента продължава да гори вследствие на пожар, причинен от земетресението.
Както стана ясно по-рано, спрени са ядрените централи в страната, а по думите на министър-председателя няма данни за радиоактивна опасност.
Въпреки това бе проверен сигнал за евентуална авария в централа във Фукушима. Според ИТАР-ТАСС икономическото министерство е съобщило за прекратено подаване на електроенергия към един от реакторите, което може да причини авария поради спиране на работата в системата за охлаждане.
По-късно стана ясно, че опасността е избегната и системата за охлаждане вече рабoти.
В същото време обаче се съобщава, че друга атомна централа гори.
Сред малкото големи компании, незасегнати от стихията, е Canon. Оттам казват, че във фабриките им няма такива разрушения, които да налагат спиране на производството.
Мобилният оператор KDDI потвърждава, че услугите му са били прекъснати в някои региони на Япония. Базираната в Токио компания вече проверява за повреди в оборудването си.
Някои големи авиокомпании обявиха, че отменят полетите си до Япония, тъй като летищата не работят. В Токио летищата "Нарита" и "Ханеда" нито приемат, нито изпращат полети. Полетите от Лондон и Москва са отменени.
Движението на метрото и обществения транспорт също е спряно.
*Актуализирано към 13:30