28,3% от читателите на iNews не успяват да си платят кредитите навреме, сочи анкета, в която са участвали 4251 души.
22,9% отговарят, че плащат редовно вноските си по кредитите, защото в противен случай лихвите са големи. 14,4% заявяват, че гледат да плащат редовно, но закъсняват с ден-два.
26,7% отговарят, че нямат кредити - преживяват със заплатата си и "стискат здраво коланите”. 8% взимат заем само от близки и приятели и нямат отношения с банки.
Много от хората не смеят да теглят кредити, защото не са съвсем наясно с условията. От банките пък се възползват от това, като пишат най-важните неща в договорите за кредит с дребен шрифт. От iNews се допитахме до кредитния инспектор в "Кеш Кредит" Петър Тонев, който ни разясни основни моменти, свързани с кредитите.
Кредит - що е то?
Кредитът представлява определен размер парични средства, който се предоставя от страна на финансова институция към нейни клиенти при определени условия, за определен период и срещу определено възнаграждение за услугата — лихва, такси и комисионни. Има много различни форми на кредити - от банкови кредити, през така наречените бързи кредити до заплата, до покупка на изплащане и кредитни карти. Всеки един от тях може да бъде полезен и всеки има своите предимства, но всички те включват плащане на лихва върху сумата, която първоначално сте заели, обяснява Тонев.
Как се определят лихвите?
Всяка банка и финансова компания определя размера на лихвите и таксите, които събира въз основа на собствената си политика и практика. Няма единен метод, по който се определя доколко "скъп" или "евтин" да бъде определен кредит или кредитен продукт, казва финансистът.
Какво е ГПР?
Годишният процент на разходите (ГПР) е коефициент, отчитащ общият разход на даден кредитополучател за конкретен кредит. Тъй като отчита всички разходи по определен кредит - лихви, такси и други, ГПР се използва за сравняване на разходите по кредити с еднакви параметри (еднаква отпусната сума и срок на погасяване). ГПР не означава лихва или оскъпяване, единствената му цел е за лесно сравняване на това към коя банка, небанкова компания или друга финансова институция е най-изгодно да се изтегли конкретна сума (или нейната равностойност в стока или услуга) за конкретен срок и брой погасителни вноски. Колкото по-нисък е ГПР, толкова по изгоден е кредита за кредитополучателя.
Какво се случва, ако спрете да плащате?
Начините на погасяване на кредити са различни и се определят от банката или небанковата компания-кредитор. Най-разпространеният начин на изплащане на кредити е на равни вноски, които следват определена периодичност на плащане (седмично, два пъти в месеца или месечно). Последиците от неплащане на кредит много зависят от времето на просрочие, което е достигнал клиента, както и от текущото състояние на определен кредит, обяснява експертът.
Всяка компания-кредитор оповестява в договора за предоставяне на кредит или кредитен продукт лихвата, която се начислява при неспазване на договорните условия (непогасяване на конкретни вноски в договорения за това срок). Освен това всяка компания-кредитор подава информация към Централният кредитен регистър на БНБ за това как всеки от нейните клиентите погасяват своите задължения и може да извършва справка как дадено лице, кандидатстващо за кредит погасява останалите си задължения към други кредитори.
Неизплащането на дадено задължение допълнително оскъпява кредита и представя кредитоискателя като ненадежден за отпускане на нов кредит към всички банки и небанкови финансови компании на пазара, казва Тонев.
Алтернатива на банковите кредити, когато става дума за малки суми, са така наречените бързи кредити (познати още като минизаеми и заеми до заплата). Миникредитите са малки суми (обикновено от 50 до 399 лева, но могат да достигат и до 10 000 лева), които се отпускат за кратък период от време (от 1 до 30 дни или до няколко месеца).
Най-често бързи кредити се теглят за покриване на текущи разходи като сметки за ток или телефон, храна, медицински услуги, лекарства. Друга причина е и плащането на данъци, погасяването на други кредити, такси по кредитни карти, както и връщането на заем от приятел. Повод за такъв заем може да е и внезапно пътуване, проблеми по пътя, спешно купуване на подарък и други, обяснява управителят на "НетКредит" Ирина Христова.
Повече за заемите до заплата прочетете в Econ.bg.