От нюйоркския музей "Метрополитън" са отказали да предоставят на музеите на московския Кремъл експонати за изложбата "Пол Поаре: Кралят на модата", посветена на световноизвестния френски дизайнер от първата половина на ХХ век.
Причината е в споровете около "библиотеката на Шнеерсон", в резултат на които беше замразен музейният обмен между Русия и САЩ. Това е заявил Харолд Холцер, официален представител на "Метрополитън", цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Докато се запазва руското ембарго върху предоставяне на експонати на американски музеи, ние също няма да предоставяме наши експонати на руските музеи", коментирал Холцер. Той е изразил съжаление за прекъсването на старата традиция да се разменят експонати между музеите.
Предвиждаше се "Метрополитън" да изпрати за откриващата се в Москва на 6 септември изложба 35 произведения на Пол Поаре. По-рано тази година "Метрополитън" не получи за изложба творби на френския постимпресионист Пол Сезан, а вашингтонската Национална галерия - картини на друг известен френски живописец, на Пол Гоген. Същото се случи и с други подготвяни през годината експозиции с руско участие.
Причината е в спора за т.нар. библиотека на Шнеерсон. През август 2010 г. вашингтонски федерален съдия удовлетвори иска на еврейската община "Агудас Хасидей Хабад" към различни музеи и институции на Русия да й бъде върната т.нар. библиотека на Шнеерсон. След произнасянето на решението на американския съд Министерството на външните работи на Русия заяви, че присъдата е грубо нарушение на общоприетите норми и принципи на международното право. Отбеляза, че никакви книги няма да бъдат върнати в САЩ, а също, че библиотеката никога не е принадлежала на американската организация "Хабад", нито един път не е напускала територията на Русия и е била национализирана, тъй като не е имало законен наследник на фамилията Шнеерсон.
Във връзка с решението на американския съд в Русия се опасяваха, че произведенията, които бъдат изпратени за експозиции в САЩ, могат да бъдат иззети като компенсация или да бъдат задържани.